İşçi Alacaklarında İşçi ve İşveren Avukatları

isci-dava-avukat

İş hukuku ile uğraşan hukukçuların büyük bir bölümüne göre İş Hukukunun amacı işverene karşı zayıf durumda işçilerin korunmasıdır. Bu korunmanın sağlanması için ise İşçi Lehine Yorum ilkesi geliştirilmiş ve İşçilere normal hukuktakilerden ayrıcalıklı bir takım haklar sağlanmıştır. İş Hukukunda en çok uyuşmazlık çıkan konulardan birisi olan İşçi Alacakları davalarında İşçilerin ve İşverenlerin avukatları, işçi lehine yorum ilkesinin kuralları çerçevesinde görevlerini yapmaya uğraşır

İşçi alacakları davalarında uzmanlaşan pek çok avukat İşçi Lehine Yorum ilkesini ve bu ilkenin getirdiği kuralları çok iyi bilmekte ve dava dilekçelerini ve cevap dilekçelerini bunlara göre hazırlar. İş davalarında uzmanlaşmış avukatlar bir süre sonra dava dosyasını ellerine ilk aldıklarında davanın sonucu hakkında fikir sahibi olmayı başarabilmektedir.

İşçi alacaklarında işçi avukatının rolü işveren avukatının rolüne göre biraz daha kolay. İşçiyi Koruma ilkesi çerçevesinde İşçinin avukatlığını yapan tarafın asli görevi daha çok iş ilişkisinin detaylarını hatasız ve eksiksiz bir biçimde anlatmak ve İş davasında uyuşmazlık doğuran olayı örneğin işverence yapılan feshe konu olayları olabildiğinde saf bir şekilde aktarmaktır.

İş davalarında işveren avukatının rolü ise meslektaşına oranla çok daha zor. İş davalarında işvereni temsil eden avukat; işçi tarafını temsil eden avukatın yaptığı gibi öncelikle işçi ve işveren arasındaki iş ilişkisini net bir şekilde anlatmalı ve taraflar arasında ihtilafa yol açan konuları tek tek düzgün ve anlaşılır bir şekilde nitelendirmeli.

İş davalarında işvereni temsil eden avukatın rolü, işçiyi temsil eden avuakatınkinden farklı olarak İş davalarına bakan uzman iş hakimlerinin önyargısını kırarak işverenin yaptığı fesihte haklı olduğunu kanıtlamaya uğraşmaktır. İşverenin haklı olduğunu iddia eden avukat, bu iddiasının ispatı açısından çok sayıda ve özellikle ilke kararı haline gelenYargıtay içtihatlarını incelemeli ve kendi tezini savunan akademisyenlerin bilimsel görüşlerinden de yararlanmalı

İş davalarında işçi avukatlarının en büyük yardımcıları İş Mahkemesi hakimleri iken İşvereni temsil eden avukatlar ise hakimin önyargılarını ortadan kaldırmak için çok çaba sarf etmek zorunda kalır.

İş Hukuku yaşayan ve sürekli güncellenen bir hukuk dalı. Özellike önceki yıllarda İşçi ve İşverenler arasındaki uyuşmazlıklara bakmakla tek başına görevli Yargıtay 9.Hukuk Dairesi’nin yanısıra ilk olarak Yargıtay 22.Hukuk Dairesi’nin eklenmiş olması son olarak da Yargıtay 7.Hukuk Dairesinin de iş davalarının temyiz başvurlarını incelemeye görevli kılınması sonrasında Yargıtay içtihaları da daha hızlı değişmeye başladı.

İş davalarına bakan avukatlar hızlı bir şekilde değişen gündemi takip etmeye ve yeni çıkan kararları izlemeye mecburdur.

İşte bu sebeple “İş Davaları Uzmanlık Gerektir” diye düşünüyoruz. Uzmanlık gerektiren bu hukuk dalında gündemi yakalamak için İş ve İşçi Davaları isimli bu siteyi kurduk. İş hukuku uyuşmazlığı içinde bulunan İşçi ve İşverenler ile bu kişilerin haklarını arayan ve savunan İş Hukuku Avukatlarının yararlanabileceği güncel Yargıtay kararları ile beslenen bu siteyi daha da büyütüp yurt çapında katkılarımızı devam ettirmeyi istiyoruz.

Avukat Eren Evren
Okyay & Evren Avukatlık Ofisi
www.okyayevren.av.tr

83 yorum

 1. 29 temmuz 2013 te sözleşme imzalayarak 30 temmuzda işbaşı yaparak işe başladım.

  30 eylül 2013 tarihindemesai bitimine yakın;

  fesih bildirimi başlığı altında

  konu: 4587 sayılı iş kanunu 15. madde hükmüne istinaden deneme süresi içersinde iş sözleşmenize son verildiğinin bildirimidir.

  "performansınız beklenenin altında kadığı için 30 eylül 2013 tarihinde 2 aylık deneme süresi içersinde fesh edilmiştir"

  diye bir kağıt önüme kondu.

  Ayrıca;

  Çalışma belgesi başlığı altında

  Kimlik bilgilerime ilişkin satırlar

  işe giriş tarihi 30.07.2013

  işten ayrılış tarihi: 30.09.2013

  Kümülatif GV matrahı :11.541,71

  Kümülatif GV :1.773,35

  yukarıda bilgilere ait Muhammet GENÇ,30.07.2013 ile 30.09.2013 arasında işyerimizde 5.000,00 brüt baz ücreti ileçalışmıştır.Bu iş çalışma belgesi,4857 sayılı iş kanununun 28. maddesine istinaden düzenlenmiş ve personelin kendisine teslim edilmiştir.30.09.2013

  diye bir belge daha verdiler.

  İhbar süreniz yokmu dediğimde yok dediler.

  Daha sonra sgk sorgulama yaptığımda
  temmuz ayından 2 gün sigortalıyım. 30 ve 31 temmuz
  Ağustos 30 gün
  eylülde 30 gün olacağından 2 aylık (60 günlük) deneme süresinin 30 eylülden önce bittiği dikkatimi çekti.Yanılmıyorsam tabi.. Sorumda aslında bu deneme süresinin bu bilgiler ışığında bu süre doğrusu nedir?

  Şimdi bu durumda hem bana ihbar tazminatı vermemiş oluyorlar hemde kötü niyet kullanarak sözleşmemi fesh etmiş oluyorlar.

  Bu süreçten sonra ne yapmalıyım hiç bilmiyorum

  Noterden ihtarname çekmek,
  iş mahkemesine başvur diyorlar..

  ne yapmalıyım? nasıl bir yok izlemeliyim?

  1. Muhammet Bey; İş Kanunu'nun 15.maddesine göre, iş sözleşmelerine yazılı olmak şartı ile iki aylık bir deneme süresi konabilir. Taraflar bu deneme süresinin içerisinde iş akitlerini birbirlerine tazminat ödemeksizin ve ihbar süresi vermeksizin sona erdirebilir.

   Sizin durumunuza gelirsek, yazılı bir sözleşmenizin olduğu ve bu sözleşmede deneme süresinin iki ay olarak belirlendiğini varsayıyorum,

   30.07.2013 tarihinde başlayan deneme süreniz maalesef 30.09.2013 tarihinde sona erer. Çünkü hukukta süreler ay olarak belirlenmişse sürenin sonu sürenin başladığı ayı takip eden ayın aynı günüdür. Bu sebeple 60 gün iki aya eşit değildir.

   Bu durumda yapabileceğiniz tek şey iş sözleşmenizin kötüniyetle feshedildiğini ispatlamak kalıyor ki bu da çok zor. Ancak iş akdinizin performansınız dışında başka bir gizli sebeple sona erdirildiğini düşünüyorsanız işvereneniizden kötüniyet tazminatı talep edebilirsiniz. Bunun için iş mahkemesinde dava açma yoluna gitmeniz gerekir.

   1. İlginiz için teşekkür ederim. Bir art niyet var ama ispat etmem pek mümkün değil.
    31 temmuz da işe başlasam sanırım aynı durum oluyor sanırım. Ben mühendis kafası ile düşününce bu hukuksal durumu anlamıyorum.
    30 aralıkta işe başlamış olsam, 30 şubat! 'ı mı baz alıncak. Bazen hukuk dilini anlamak çok zor.Profesyonel hukukcu olmuş firmalar. Yani benim anlamadığım Son gün mü karar anlamışlar performansımın düşük olduğunu.. İş bitti menfaatler bitti.. Bu ülkede çalışmak çok zorlaşıyor inanın..

 2. mehabalar.Dava etmiş olduğumuz şirkete karşı davayı kazandık fakat şirket isim değiştirerek aynı faaliyet alanında aynı şirket ortakları aynı bina aynı çalışanlar ile birlikte faaliyetine devam etmektedir.Alacağımızı nasıl TAHSİL EDENİLİRİZ.TEŞEKKÜRLER

 3. Merhaba ben avm de calışıyorum.shıftlerle ilgili bır sorum olacak.14:00 22:00 gıbı bır shıft yazıldığında mağaza 22:00 de kapansa bile kasa kapanıs ve temızlık ıle bızım çıkışımız 22:30 u buluyor.ama shıftlerımıze 22:00 olarak yansıyor.yarım saatımızı göstermiyorlar bu onların yasal haklarıymıs güya.boyle bır hakları var mı gercekten.18:00 çıkışlı olduğumuzda yarım saat geç çıktığımızda 18:30 olarak yansıtıyorlar ama kapanışları yasal hakları diye yansıtmıyorlar.boyle bır yasa var mı bunu öğrenmek ısıtıyorum.

  1. Merhaba, 22:30'da olan çıkışınızı 22:00 olarak göstermek gibi yasal bir hakları kesinlikle yok. Ancak sanırım AVM Yönetiminin aldığı bir karar ile 22:00'da kapanmış olması gerekli olduğu için ve aşan saatler muhtemelen bir cezaya tabi olduğu için 22:30'a kadar olan çalışmalarınızı resmi olarak göstermek istemiyorlar. 

   <span style="line-height: 1.6em;">Siz 22:30'da çıkarken 22:00 yazılı yere imza atmıyorsanız sorun değil, ileride tanıklarla gerçek durumu ispatlayabilirsiniz. Ancak imza atıyorsanız bir hak iddia edemezsiniz. </span>

   <span style="line-height: 1.6em;">Av. Eren Evren </span>

 4. Patronum tarafindan 2 gün önce sözlü olarak işten çıkarıldım ve 15.01.2009 tarihinden itibaren çalışmaktaydım.Sabah 8 akşam 8 calisma ve dini milli bayramlar yıllık izin kullanmadan çalıştım. Resmi olarak asgari ücret aliyordum ama gayri resmi ücretim 1100 lira dava açsam durum ne olur

  1. Merhaba, eğer çalıştığınız işyerinde 30'dan fazla işçi çalışıyosa sözlü fesih yapılamaz. Bu durumda fesih doğrudan geçersiz olur ve işe iade davası açma hakkınız olur.

   Eğer 30'dan az işçi çalışıyorsa, fesih sebebine bakmak gerekli. Eğer fesih sebebinin çok haklı bir gerekçeye dayanmadığını düşünüyorsanız Kıdem ve İhbar Tazminatı davası için dava açabilirsiniz.

   Fesih sebebinin haklı olup olmadığına bakmaksızın Fazla Mesai, Yıllık İzin, Genel Tatil ve Bayram Ücretleri için dava açabilrisiniz.

   Bizim size acil olarak önerimiz, 30'dan fazla işçi çalışıyosa hiç vakit kaybetmeden işe iade davası açın, 30'dan az işçi çalışıyorsa derhal Noterden ihtar çekin, sözlü olarak iş akdinize son verildiğini yazın ve tazminatlarınız ile alacaklarınızı taleo edin

 5. Merhaba.
  6 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum ayrıca 19 yıl çalışmam ve 5500 gün primim var sigorta başlangıcım 1995
  Kendi isteğimle ayrılmak .stiyorum kıdem tazminatı alabilirmiyim?
  Teşekkürler.

  1. SGK'dan "Yaş" dışında "Prim Günü" ve "Yıl" dolmuştur, yaşını beklemektedir. Şeklinde bir belge alabiliyorsanız, bu gerekçe ile feshedebilir ve Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 6. merhabalar
  4 buçuk yıl çalıştıgım firmamdan 3600 prim ve 15 yıl sigortalılık bildirgesi ile tazminatımı alarak ayrıldım.
  ayrılmadan bir yıl önce ÇALIŞMA BAKANLIĞI MÜFETTİŞLERİ yaptıkları soruşturma sonucunda işverenin haftalık 18 saat mesailerimizi ödenmediği sonucuna vardı ve bunu bize yazılı olarak bildirdi..
  geriye dönük alacaklarımızı talep ettik ama vermediler..
  dava açmaya kesinlikle kararlıyım ödenmeyen mesailerimi mi yalnızca talep edebilirim? yoksa harici başka şeylerde talep edebilirmiyim.?

  ilginiz ve siteniz için çok çok teşekkür ederim.

  iyi çalışmalar….

  1. Kıdem tazminatınızı almadı iseniz kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz, Haftanın 7 günü çalışmanız varsa hafta tatili ücretini talep edebilirsiniz, Genel Tatil ve Bayramlarda çalışmanız varsa bunları da talep edebilirsiniz

 7. merabalar 2yıldır çalışmakta oldugum kapıcılık görevinde skk yapılmadı ve çıkarılmak isteniyorum ssk dan gelindi ama tekrar denetim için gelincekmiş yönetici artık iş yapmayın dedi ve neyapmalıyız haklıyken haksız durumuna düşmeyelim bide bu denetimden sonra ayrılsak skkmız ödenir mi gene

 8. Merhaba ben 28.07.2007 den 23.04.2016 yılına kadar taşeron firmada çalışıyordum 23 Nisan günü patronumla bana olmadık şeyden dolayı bana hakaret dediği için tartıştık vebeni guvenlikle ticari çıkarttı bende iskurun Bana vermiş olduğu evrakı noterde onaylatip işyerine haklarıminödenmesi için ihtarname çektim durum n’olur kolaygelsin

  1. Öncelikle çalıştığnız işyerinde 30'dan fazla çalışan varsa işe iade davası açabilirsiniz.
   30 işçiden az çalışan var veya işe iade davası açmak istemez iseniz; İşvereniniz haklarınızı ödemez ise alacak davası açabilirsiniz.
   Açılacak davada göstereceğiniz şahitler, İşverenin varsa sunacağı video görüntüleri veya diğer deliller ile kimin haklı olup olmadığı ortaya çıkacaktır.

 9. Merhaba ben bir markette calisiyyorum heer 6ayda bir portur muaynesii olurruz ve muayne sonucundaa bana hepatip.B hastaligi cikti hastaneden heyet raporu isdediler bende hepeyt raporu aldim ve sirkete verdim raporda kan yoluyla bulasma tespiti vardi sirketten ses cikmadi benim calistim bolum gida bolumu idi ve sirket benim hastalimi is arkadaslarim duydu ve tabagimi bardagimi kasigimi ayirdilar cok zoruma gidiyo tazminatimi alip gitmek isdiyorum ama sirket evimden uzek biyere yollamak isdiyor isi biraksin diye ne yapmam gerekiyo bana yardimci olun

  1. Durumunuzu detaylı değerlendirmek ve belgelerinizi görmek gerekli. Ancak genel olarak normal yollardan bulaşma şansı olmayan bir hastalık yüzünden işveren size ayımcılık yapamaz. Ortada tehlikeli bir durum varsa iş akdinizi tazminatızı ödeyerek sonlandırma hakkı vardır. Bu yola başvurmuyorsa, yapılan davanışlar mobbing kapsamına girebilir ve sizin için tazminatlı fesih hakkı doğar.

    1. ihtarnamede ne sebep gösterdiğinizi bilmiyoruz. Ancak ihtarnamede iş akdinizi feshettiğinizi yazdıysanız, ertesi gün işe gitmenize gerek yoktur

 10. Merhaba 2011 mart ayında turizm firmasında işe başladım 2012 temmuz ayı itibari ile her ay 6 gün şeklinde sigortamı yatırmışlar şuan firmada 3 yıllık sigortam var 2,5yıl boyunca sigortam yatırılmamış.2016 şubat 29 da çıkışım yapılmış 2016 1 mart ayında firmanın altında bulunan başka bir firmada tekrar sigortam başlatılmış.bunu E devlete girince gördüm bununla ilgili herhangi bir tebligat gönderilmedi.2011 yılında işe başladığıma dair elimde tek evrak şahsıma ait satış raporlarım.firmanın politikası 12 ay dolmadan giriş çıkış yapıyor tazminat ödememek için bu durumu riske atmamak adına firmadan en kısa zaman da işten ayrılmak istiyorum ancak 3 yıllık tazminatımıda yakmak istemiyorum tazminatımı almak istiyorum bu durum ile ilgili ne yapmam gerek

  1. Ezgi Hanım, yaptığınız iş ve çalıştığınız işyeri değişmediği sürece, giriş çıkış işlemlerinden dolayı bir zarar görmezsiniz. Çünkü bu işlemler işyerinin devri sayılır ve devreden işveren, devrettiği an itibari ile sorumluluğu kendi dönemi ile ilgili olmak kaydı ile devam eder.

   Sigortalığınızın eksik bildirimi ise; halen daha aynı şekilde eksik bir bildirilmeye devam ediliyorsa bu sebeple iş akdinizi feshedip Sadece Kıdem Tazminatınızı talep edebilirsiniz. (İhbar alamazsınız) Ancak iddialarınızı tanık dahil herhangi bir şekilde kuşkuya yer vermeyecek şekilde ispatlamanız gerekir.

   Av. Eren Evren

 11. 2011 yılından 2012 temmuz ayına kadar hiç yatmamış 2012 temmuz ayından 2013 mayıs ayına kadar bazen 7 gün bazen 3 gün basende hiç yatırmamışlar.prim usulü çalışıyoruz sabit maaş yok son 1 Aydan beri doğru düzgün işte yok doğal olarak parada kazanamıyoruz.2013 mayıs ayı itibari ile 30 gün düzenli yatmış.para kazanamadığım için şuan işten ayrılmak istiyorum ancak tazminatımıda yakmak istemiyorum ancak firma tazminat vermemek için işten çıkartma yapmıyor istifaya zorluyor tazminatımı almak için izlemem gereken en doğru yol nedir

  1. Ezgi Hanım, prim usulü çalışma sisteminde işveren herhangi bir iş olmasa dahi size asgari ücret tutarında bir ücret vermesi gerekir.Bu ücreti 21 gündür alamıyorsanız iş akdinizi haklı sebeple feshedebilir ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz

 12. Merhabalar bende sizden bir yardım istiyorum ben bir şirkette tam 6 yıl çalıştım haberim olmadan işten çıkışını vermişler. 2 ay sonra farkına vardım tabiki çıkışını verdiklerine ben hala çalışıyordum tabiki bunlar beni başka bir şirkette sigorta paramı o şirkete vererek sigortalı göstermişler 4 yada 5 ay da o şirkette sigortalı gösterilmiştir ben çalışmış olduğum şirketten 6 yıllık tazminatı istediğimde bunlar iflas kararı verdiklerini benim işimize iflas masasına yazdirdiklarini söylediler.tabiki bunlar başkalarının üzerinden yeni şirket kurdular aynı işi aynı elemanlarla yapmaya devam ettiler bende onlarla hala calisiyordum aradan 2 yil gectikten sonra yeni sirketten cikarip tazminatimi verdiler eski sirketten tazminatimi sorunca iflas masasinda ismin yazili dediler siran gelince alirsin dediler tabiki aradan sanirsan 4 yil gibi bir zaman gecti iflas masasina gidip sordugumda boyle bir bilgi yok dediler ne yapmam lazim hem hakkim yendi hemde kandirildim lutfen bana yardimci olurmusunuz
  ettiler b

  1. Ebru Hanım, son çalıştığınız şirket faal ise tüm alacaklarınızı ondan talep edebilirsiniz.
   Eğer son çalıştığınız şirket iflas etti ise önceki şirket faal ise onlardan da çalıştığınız döneme dair haklarınızı talep edebilirsiniz.

 13. 8 yıllık çalıştığım iş yerinden ayrıldım işveren işe gelmedim diye noterden iş feshi tebligat gönderdi çalıştığım yerde izin hiç yoktu her gün çalıştım pazar ve bayramlar dahil bunlari ispat etmek için ne şart var birde hiçbirşey yapmazsam işsizlik sigortası alabilir miyim

  1. Bu şekilde işsizlik sigortasından yararlanamazsınız, çalışma koşullarınız ile ilgili olarak işverenin yazılı delilli yok ise sizin tanık göstermeniz yeterli olacaktır.

 14. Selamünaleyküm eren bey 4 yıl çalıştığım firmada işten çıkarıldım mahkemeye verdim. Avukatımın sonradan boşanma avukatı olduğunu öğrendim mahkeme bitti yıllık izin ve sosyal haklar dan 1200 tl ye yakın alacaklarım çıktı kıdrm ve ihbarı reddedildi yargıtay kararı onadı o zamanki şartlarda beni kasıtlı işden çıkardıklarını bilen arkadaşlarım işden atılma korkusu ile şahit olamadılar 10 ay 2015 de karar çıkmış ve ben 10. Ay 2016 da yargıtayı arayarak öğrendim avukatım meğerse şefimin arkadaşıymış 2. Ci duruşmada ikisini yaklaşık yarım saate yakın görüştüklerini gördüm avukatımın hem tecrübesizliğinden hem yakınlığından dolayı davayı kaybettiğimi düşünüyorum bundan sonra ne yapabilirim avrupa insan hakları na gidebilir miyim teşekkür ederim iyi çalışmalar…

 15. iyi aksamlar ben ozel bir sirkette yaklasık uc yıldır calısıyorum işe ilk girdigimizde maas artı prim olarak soylendı satıslarda bı sorun olmamasına ragmen maaslarımız dusuk yatmaya basladı neye gore nasıl hesaplandıgını bılmıyoruz mesaıyıde pırımıde iş veren kafasına gore ayarlıyor nasıl bır yol ızlemem gereklı nereye ve ne dıye sıkayet etmeliyız

 16. Merhabalar,
  20 yıldır çalıştığım firma 1 yıllık iflas erteleme aldı.2017 şubat ayında bu süre doluyor ve iflası bekleniyor bankalara kredilerini ödeyemiyor yani düzelmesi için hiç bir gelişme olmadı.Tazminatlarımız içinde peyder pey çıkışları veriyorlar iflas masasından paranızı alırsınız diyorlar.(8 katlık kendine ait bina var ama bankalar tarafından ipotekli) firmada 15 kişi sigortalı kaldı yakında benimde çıkışımı verirler bekliyorum.1-İflas masasında 20 yıllık tazminatımı alabilirmiyim, 2-Bodro da asgari ücretli gözüküyoruz gerçek maaştan alabilirmiyiz (her ay bodro imzalıyoruz) 3-Onbeş yılı doldurduğum için sgk dan kağıt alıp firmaya versem firma param yok ödeyemem diyebilir mi, bu kağıt iflas masasında daha etkili olur mu…şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, size önerim işvereninizle anlaşıp son bir kaç ayınızı gerçek maaşınızın üzerinden göstermeleri olacaktır. Bu durumda kıdem tazminatınız gerçek maaş üzerinden hesaplanır. İş Hukukuna göre işçi alacakları ipotekli alacaklardan ve devlet alacaklarından sonra gelir. Şirketin iflasına karar verildiğinde önce ipotek alacaklıları olan bankalar alır, sonra da devlet alacağını alır. Malvarlığının satışından kalan bir şey olursa size ödenir. Ancak iflas masası belgeler üzerinden işlem yapar. Yani gerçek maaşınız ne olursa olsun, bordroda yazılı maaşınız dikkate alınacaktır. Ancak siz dava açar ve aksini kanıtlarsanız o zaman gerçek maaş üzerinden para alabilirsiniz.

 17. Merhaba,
  Bir inşaat firmasında ön muhasebe yapıyoruz işler baya kötü gidiyor ocak 2016dan beri maaşlarımızı yol paramızı alamıyoruz.işverenimizle konuşuyoruz sürekli ödeme yapıcanı sölüyor ama 10 aydır bizi oyalıyor 2 yıldır zam alamıyoruz.işe girerken sözleşme imzalamadık sigortamız yatırılıyo şuan asgari ücretten inşaat firması olduğu için şantiye yoksa elemanda yok sadece şirkette
  2 kişi sigortalıyız.istifa edip tazminatımızı yakmak istemiyoruz işverende çıkarmıyo başka birşey düşünüyo heralde haberimiz olmadan haklarımızı yakabilirler mi acaba?yada biz ne şekilde hakkımızı arayabiliriz daha fazla bu şekilde çalışmak istemiyoruz.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 18. Merhaba ben 09.03.2005 te ise basladim ve su an2017 halen calisiyorum isten ayrilmak istiyorum ssk primim asgari ucretten yatiyor ama ben fazla aliyorum tazminatimi alabiliyormuyum

 19. Eşimi tazminatsiz işten çıkardılar. Soyunma odasında tartışma kavga sebebi ile. Oysa ki öyle bir durum yok. Bir grup bayan eşimin iyi çalışması ve baskı sayısının artmasına sebep olduğu için epey bir zamandır ugrasiyorlardi. Amirlerine söyledi uyarıldilar fakat hep sözlü yazılı birşey yok. Gece mesaisinden çıkarken 2 bayan soyunma odasında eşimi bekliyorlar fakat birisi bağırıyor dolaplara vuruyor eşimin üstüne yürüyor. Eşim karşılık vermemiş git başımdan diye gitmesini istemiş. Tutanak tutmuşlar eşim ve o kızın adı geçen sürekli tartıştıkları ve uyarılmalarina rağmen devam ettikleri diye. Oysa ki daha önce hiç bir tutanak yok 6 yıllık çalışan eşim. Eşim sürekli üstüme geliyorlar bıktım artık somut bir adım yok üstüme geldi vs. Diye yazdı. Sonunda da somut bir yaptırım olmayacaksa tazminatimin verilmesi koşuluyla cikisimin verilmesini arz ederim diye yazdı. Karşı taraf ise önce o bana vurdu sonra ben ona önce o bana küfür etti sonra ben diye yazmış savunmasına. 4 tanık ifadesi var sadece biri olan biteni yazmış diğerleri bizim aleyhimize yazmışlar çünkü grup olmuşlar. Ne yapabiliriz. Hala orda çalışan ve eşimin üstüne geldiklerini bilen tahrik ettiklerini bilen biri var. İşten yeni çıkarılmış biri de var tanık olurum diyen bizim lehimize fakat olayı gormediler. Grup olduklarını eşimle ugrastiklarini soyleyebilecek kişiler. İşini seviyor performansı iyi 6 yılı heba oldu napmamiz lazım ise iade davası mi tazminatlarini istemek için mi dava acmaliyiz? Lütfen yardım edin.

  1. O gece yaşananları tanıklar ile ispat edemediğiniz sürece işiniz zor. Diğer çalışanı işten çıkartmadılar ise bir ihtimal eşit davranma borcu ihlal edilmiştir diyebilirsiniz

 20. Çalışmış olduğum şirket 2 kasim 2016 ve 2 aralıkt 2016 da yatması gereken maaşımı yatirmadı buna istinaden ihtarname göndererek tazminat hakkım varımdır? Ne yapmam gerekir bu durumda ?şirketi dava edersem benim adıma bir masraf çıkarmı?

  1. Maaşların gecikme süresi 21 gündür. Bu süreden sonra iş akdini feshetme ya da işe gitmeme hakkınız var. Ben sizin yerinizde olsam 24 Aralık’a kadar bekler iki maaş için işlem yaparım. Masrafınız çıkar.

 21. Merhaba,

  Ben yaklaşık 3 yıldır bir Özel şirkette çalışıyorum ve son zamanda rahatsızlığımdan dolayı 07.02.2017 tarihine kadar istirahatliyim, yani raporlu.
  Bugun tarafıma Beşiktaş 25.Noterliği aracılığı ile Şirketin İş akdi fesih bildirimi geldi, yani raporlu olduğum süreçte işveren beni raporluyken işten çıkardı, bu durumda İhbar ve kıdem tazminatını ödemek zorunda değil mi?
  Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

 22. Merhaba eren bey ben 2016 mayıs ayında işyerinin kapanmasından dolayı işten ayrıldım .8 ay sora işyerini tekrar acmaya karar vermişler.bir kaç sefer arayıp iş için teklifte bulundular.en sonunda kabul ettim.başka bir işte çalışıyorfum işide bıraktım.31 ocakta arayıp sağlık raporu vesaire bazı evraklar istediler. Saģlık raporunu şirketin üzerine yaptïrdım ve iş guvenliktrn egitimde aldım 2 2017 de şubatta işe başlïcaktım.ve evrakları yaptırdığım günün akşamı arayıp işçi alïmïnı durduduk ay sonunda kapatıyorux dediler.beni mağdur bıraktılar.ve bir kaç gün sonra erkek eleman aldılar.bu durumda ne yapabilirim çok mağdur edildim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkūrler

  1. Kamer Bey, sizi iş için çağırdıklarını ispatlayabilirseniz, önceki işinizden ayrılmanız sebebi ile doğan zararlarınızı Borçlar Kanunu ve Medeni Kanun hükümleri çerçevesinde işverenden talep edebilirsiniz.

 23. Eyyüp Bayrak dedi ki:
  Ağustos 21, 2014, 6:23 pm
  Merhaba.
  6 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum ayrıca 19 yıl çalışmam ve 5500 gün primim var sigorta başlangıcım 1995
  Kendi isteğimle ayrılmak .stiyorum kıdem tazminatı alabilirmiyim?
  Teşekkürler.

  Cevapla
  Av. Eren Evren dedi ki:
  Ağustos 22, 2014, 7:58 am
  SGK’dan “Yaş” dışında “Prim Günü” ve “Yıl” dolmuştur, yaşını beklemektedir. Şeklinde bir belge alabiliyorsanız, bu gerekçe ile feshedebilir ve Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.
  merhaba Eren bey ben yahya.eyüp arkadaşın sorusuna verdiginiz cevabı biraz daha açabilirmisiz acaba?ihbar tazminatı alabilirmiyiz,ihbar süresince(8 hafta diyorlar) firmada çalışmamız şartmı?işsizlik maaşından yararlana bilirmiyiz? veya başka yapmamız gerekenleri açıklamanız mümkünmü efendim?teşekkürler iyi çalışmalar Eren bey.

 24. merhaba iyi günler Eren bey ben ve arkadaşlarım bir konu hakkında size danışmak istedik biz özel bir şirkette patlayıcı madde üreten bir firmada çalışıyoruz 10 gün önce çalıştığımız şirkete bir şikayet sonucu çalışma bakanlığından müfettişler geldi şikayet sebebi ise bizim patlayıcı üreten bir firma olduğumuz için çalıştığımız yerin kanunen şehir dışında olması gerekiyor ve şehir dışında olduğu için bizimde serviste geçen yol sürelerin mesai olarak bize ödenmesi gerektiğidir fakat müfettişler geldiğinde firma müfettişlerin karşısına kendi seçilmiş elemanlarını çıkardı sizce bu incelemeden nasıl bir sonuç serviste geçen yol sürelerini mesai olarak alabilirmiyiz

  1. Serviste geçen süreler maalesef mesai süresinden sayılmaz. Ancak iş başı yaptıktan sonra işveren sizi işyeri dışında bir yerde görevlendirirse, o zaman oraya gidiş için geçen süre fazla mesaiden sayılır

 25. Mrh Eren bey ben şuan çalışmakta olduğum şirkete 15.01.2016 girdim ve Halen çalışıyorum.işyerinde çalışırken mesai içerisinde kaza vuku buldu,bu kazada raporu tutuldu ama kendim için bir rapor tutulmadı, ve bukazada dizlerimi araca vurdum.o esnada ağrı ve sızı olmadığından işyeri doktoruna başvurmadık.daha sonraları işimizinde ağır olması sebebiyle ağrılar artmaya başladı.sonra çapa araştırma hastanesinden ortopedi bölümünden sıra aldım. Ve sonuç olarak menisküs disklerinde yırtılma olmuş doktorun bana dediği ben amaliyat yaparım ama ileride sana zorluk ve sakatlık olabilir dedi bundan dolayı işyerine sakatlığımdan dolayı tazminat davası açmak istiyorum.bunlardan dolayı sizden bilirkişi olarak ve bilgi almak istiyorum.davayı açarsakta durum ne olur, olursada kazanma durumumuz nedir saygılarımla.

  1. Olayda sizin de yaralandığınızı ispatlayacak tanık ve diğer delillerin olması gerekli. Aksi takdirde işveren, “olay günü bir şeyi yoktu, gece halı sahada maç yapmış, düşüp yaralanmış” diye kendini savunabilir

 26. hayırlı aksamlar ben ugur cevık ben emırgan sutıs te vale gurubu olarak 7 veya 8 yıl calıstım 1 yıl sutısten 1 yılda valem o vale sırketı adı altında bır sırkette gorev aldım sutıs valem o vale ıle sozlesmesını ıptal edıp cıkardılar bızıde valem o vale sırketı ısten cıkarmak zorunda kaldı yanlız soyle bır durum var vale o vale benım son 5 yılımın sıgortasını odememıs yanlız benımle berebar sıgortalı calısan arkadaslarım var ben suan o sırketten hakkımı yasal olarak almak ıstıyorum 4 ay oldu arıyorum bugun yarın dıye sallıyolar bana yardım edermısını tel 0534 820 37 02 ıyı calısmalar

 27. 24.08.2016 bir firmada işe başladım. Ancak Sgk mı 01.10.2016 tarihinde başlatmışlar. Ve hala çıkışımı yapmamışlar. Bulunan tüm arkadaşları benide işten çıkartılar. Resmi olarak hiç bir şey imzaladan çıkartılar. Resmi olarak bir maş ödediler geri kalanı ödemediler. Bu durumda nasıl bir yol izlemeleyim
  Teşekürler

 28. Merhaba 1 senedir fabrikada calisiyorum ameliyat olmam gerekti patrondan izin istedim rapor alirsan , yanıma bi daha izin istemeye gelirsen ameliyat olursan cikisini veririm diyerek tehdit etti ameliyat olsam işten cikarirsa mahkemeye vericem ustelik maaşım 1700 ama asgari ucret olarak gisteriyor ve resmi tatillerde calisiyoruz davayı kazanirmiyim ne yapmaliyim?

 29. Babam 2005 tarihinde is kazasi sonucu hakkin rahmetine kavustu.Ailem babamin calismis oldugu fabrikaya tazminat davasi acti ve 10 senelik bir surenin ardindan dava 15.05.2014 tarihinde bizim lehimize sonuclandi.Belirli bir rakam ve 10 senelik faizi ile birlikte bu tazminati almamiz gerekiyor.Fakat avukatimizin soylemine gore sahis ve fabrika toz oldu uctu gitti.Bu nedenle 2 bucuk seneden beri bu tazminati tahsil edemiyoruz.Bir kac avukatla gorustuk fakat hep olumsuz.Ayni zamanda BIMER ede defalarca yazi yazdim donus saglanmadi.
  Bu konuda yardimci olabilecek birileri varmidir.
  3 kardesiz ve 12 sene once fabrika ve fabrika sahipleri tarafindan resmen yetim birakildik.
  Sesimizi nasil duyurabiliriz kim bize yardimci olur Allah Askina bir yol gosterin.

  1. Öncelikle dava sırasında işverenin malları üzerine tedbir konulmadı mı ? Tedbir var ise tedbirli malların devredilememesi sebebi ile işlem yapabilirsiniz.

   Tedbir yok ise Ancak o fabrikanın yerini bir başka şirket devralmış ve aynı işi yapmaya devam etmiş ise yeni firmadan alabilirsiniz.

   Fabrika devralınmamış ise, işveren yeni bir şirket açmış ve o şirket ile aynı işi yapıyorsa muvazaalı işlem iddiası ile üzerine gidebilirsiniz ancak ispatlamanız çok kolay olmayacaktır.

 30. Eren bey selamlar ben özel bir hastanede güvenlik görevlisi olarak 10 yıldır çalışıyorum son üç yıldır bizleri 12 saat çalıştırıyırlar bu çalışma sisteminde gece çalışmamızda 3 saat fazla çalışmamız oluyor hastane bunu gece farkı olarak saatine 70 kuruş veriyor bunun doğru olmadığını bize normal mesai olarak vermesi gerektiğini söylememize rağmen bunu kabül etmedi böyle bir hakkımız olmadığını bu 70 kuruşuda kendi insiyatifinden verdiğini söylüyor ayda 50 ,60 saat mesai ücreti olarak maaş bodrosunda bize 40 lira para veriyor sizce ne yapmam gerekir kolay gelsin

  1. Ahmet Bey güvenlik görevlisi olarak çalışmanızın bir farkı yok, şu anda geçerli olan Yargıtay kararlarına göre; güvenlik görevlilerinin de gece 7,5 saatten fazla yaptıkları çalışma fazla çalışmadır. Ancak burada önemli olan konu, bordrolarınıza bahsettiğiniz düşük miktarlı fazla çalışma ücretleri yansıtılıyor ve siz de bordroları imzalıyorsanız, 12 saat çalışmanızı yazılı belge ile ispatlamanız gerekli. Eğer bordrolara yansıtılımıyorsa, fazla çalışmanızı tanık ile de ispatlayabilirsiniz.

 31. 25 ocakta başladığım isyerinde 31 mayısta işten çıkarıldım. Sgk pirimleri asgari ücretten yatirdi ve bu sure zarfinda bana maaş ödemedi. Mali sıkıntilarin var odeyecegim diye beni oyaladı. Şimdi sirket isim ve adres degistirmiş. Dava açsam kazanabilirmiyim?

   1. Merhaba ben 27 ekim 2008 ise girdim 29 mart 2017 isten cikarildim yeni sisteminize uymadiginz icin dediler cikis evraklarmi imzaladim ama tazminatimin bankadan yatmasi gerekiyor ama yatmadi dava acabilirmiyim acsam kazana bilirmiyim bilgi verirmisinz

 32. Selamlar sayın hocam konuyla alakali madurum fikrinize ihtiyacım var 04 04 2016 özel sektörde isbasi yaptım 03 04 2017 tarihinde resmi sift te izinli olmama ramen işveren tarafından işten cikartildim yol yemek içinde toplam 2000 tl maaş alıyorum arti pirim usulü çalışıyorum fakat işveren cenazem oldu 3 gün ok diyo bebeyim oldu yasada babalık izni yok diye bunla birlikte yıllık izin ve kidem de vermiyo pirim olayina gelince işverenin kardesiyle 0/5 olarak anlaştık kendisi 0/3 olarak veriyo ve tamamını almış diilim hukuki olarak hakkımı aramak istiyorum napabilirim bilginize tskler

 33. Bu arada ben defalarca yazdım işverene hiç donus yapmadı aradım mesgule attı akabinde muhasebecisine ulaşıp bilgi almak isdediyim de diyomuski sen hicbisekilde Karışma ben hallederim diyip konuşmasına müsade etmiyo Muş işyerine gidip maaş bodro ve primler için evrak isdedim hicbisekilde vermem diyo bende muhasebecisine haklarimin tamamını vermezse işverenin adı altında taşeron olarak çalıştığım firmaylada paylasirim diye mesaj yolladım kendiside bana yolladığı cevap tmk nin 24 ve 25 ci maddesinin son fikrasindan dava açarım demiş napabilirim şimdiden cevabınız için tsk ederim

 34. MERHABALAR .ben kadıköyde özel bir hastanede 9 yıl hemşire olarak çalıştım.sonrasında kendi isteğimle ayrılmak zorunda kaldım.çıkarken bana hazırlanmış bir alacağım yoktur formu imzalattılar.bende oan için imzaladım.2003 yılından beri sigortalı çalışmaktayım.budurumda ne yapmam gerekir.avukat aracılığıyla tazminat hakkım olabilirmi.bana yardımcı olabilirmisiniz.teşekkürler.

 35. merhaba ben sanayide metal işinde çalışıyordum sürekli stresli ve ağır yorucu bir iş bu işyerinde 6 yıla yakın çalıştım boynumda fıtık çıktı birde stresden dolayı psikolojik tedavi görüyorum 1800 tl maaş alıyordum ama resmi bayram tatillerinde izinimiz yoktu sürekli çalıştık ve ben rahatsızlığımdan dolayı bi kaç kez işe gidemez oldum bunlar bana gitmediğim günlerde tutanak tuttular ben artık dayanamadım ve psikolojik baskı gördüm 6 yıllık emeğimi hiçe sayıp sinirle istifamı verdim istifaya zorlandım bu emeğimi mahkeme yoluyla dava açsam alabilirmiyim işi bırakalı 1 hafta oldu kıdem tazminatı alabilirmiyim

 36. Merhaba,
  Nisan 2012 yılında başladığım iş yerinde bilgi işlem sorumlusu olarak çalışmaktayım. 2017 Ocak ayından itibaren iş yerine yeni bir yönetici başladı ve bana farklı görevler veriyorlar. Bazı görevler dışında (eğitimini firmada aldığım) görevleri yerine getirmeyi reddettiğimde bana geçici görev belgesi imzalatmak istediler. İmzalamadığından dolayı da hakkımda tutanak tutuldu.
  Maaşların asgari kısmı üzerine aylık belirli saat mesai eklenerek bankaya yatırılıyor. Kalan kısmı ise elden ödeniyor.
  Tabi bu baskıya dayanamayarak başka bir ilde bir iş buldum. Henüz istifa etmedim. Kıdem tazminatımı ve bu yıla ait yıllık izin ücretimi alabilir miyim? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
  İyi çalışmalar dilerim.

  1. Size yapılan bu baskıyı ancak tanıkla veya yazılı bir şekilde kanıtladığınızda tek taraflı olarak sözleşmenizi feshedip kıdem tazminatını alabilirsiniz. Fakat bu sebepleri ispatlayamasanız bile yıllık izin ücretinizi her şekilde vermek zorundalar.

 37. Merhaba
  Ben kurumsal bir firmada 7aydır çalışıyorum işe başlarken sözlü olarak hafta içi sekiz haftasonu dokuz saat çalışacağım söylendi 7.ayımdayım ve 252saat fazla çalışma saatim var ve ben bunu ne tatil olarak ne de para olarak geri alamıyorum mahkeme açsam ne gibi bir sonuç beni bekliyor şimdiden teşekkürler

  1. Fazla çalışmalarınızı ispatlarsanız tahsil edebilirsiniz. Ancak ispat için yazılı belge veya tanık bulmanız gerekli ve bordrolarınızda size herhangi bir fazla mesai ücreti ödendiği yazmamalı

 38. Merhaba;
  10 senedir özel bir şirkette mağaza müdürlüğü yapmaktayım son zamanlarda tarafıma sıklıkla ihtar gelmektedir. Gelen ihtarların konusu birbirinden farklıdır. Her gelen ihtarda konuyu kabul etmediğime dair savunma yazmaktayım. Şirket tazminatsız işten çıkarmaya çalıştığını düşünmekteyim gelen ihtarlar yüzünden tazminatımı ödemeden işten çıkarabilirler mi?

 39. Merhaba çalıştığım yerde fazla çalışma saatimi ne Para olarak ne de saat olarak geri alamıyorum bu haklı fesih sebebi olarak gösterip işten ayrılabilirmiyim haklı fesih sebebi gösterilince ihbar süresini çalışmak zorundamıyım

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir