Evlilik Sebebi ile İş Akdini Fesheden Kadın İşçi İhbar Tazminatı Öder mi ?

4857 Sayılı yeni İş Kanunu’nda kıdem tazminatı ile ilgili hususlarda 1475 sayılı önceki yasanın hükümlerinin uygulanacağı belirtilmiştir.  Eski İş Kanunu’nun 14. Maddesi  “ Evlenen kadının 1 yıl içinde işinden ayrıldığında kıdem tazminatı almaya hak kazanacağını “ düzenlemektedir. 
Kadının evlenmeden itibaren 1 yıl içerisinde istifa etmesi durumunda kıdem tazminatına hak kazanacağı kanun hükmü olup, tartışmasızdır. Hatta Yargıtay’ın, kadın işçi evlilikten sonra 1 yıl içerisinde olmak koşuluyla sebep bildirmeden dahi işten ayrılsa yine de kıdem tazminatına hak kazanacağına dair kararları mevcuttur.

Peki istifa eden kadın işverene ihbar öneli vermek zorunda mıdır? Yoksa işten Hemen ayrılabilir mi?  

Yargıtay’ın bu konuda yerleşik birçok kararı mevcuttur. Bu kararlarında evlilik nedeniyle istifa eden kadının böyle bir ihbar süresini beklemek  zorunda olmadığı yönündedir. Ancak, evlenme nedeniyle iş sözleşmesini fesheden kadın işçiye işveren tarafından da herhangi bir ihbar tazminatı ödenmez.
Örneğin Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 10.5.2012 tarih, 2010/10705 E. 2012/16586 K. kararında “ Kadın işçinin yasanın tanıdığı fesih hakkını kullanması halinde, kıdem tazminatı talep hakkı doğar. Feshin işverence kabul edilmesi gerekmez. Aynı zamanda işçinin işverene ihbar öneli tanıması zorunluluğu da bulunmamaktadır. denilerek evlenerek işten ayrılan kadın işçinin ihbar tazminatı ödemeyeceği açıkça ifade edilmiştir.

Evlenerek Kıdem Tazminatı Alan Kadın İşçi Başka Bir İşe Başlarsa Yine de Kıdem Tazminatı Alır mı ? Aldığı Kıdem Tazminatını İade Etmeli mi ?

Yine Yargıtay’ın yukarıda bahsettiğimiz kadarında; kadın işçinin, iş sözleşmesini evlilik nedenine dayalı olarak feshine rağmen başka bir işte çalışmaya başlamasının yasal hakkın kötüye kullanımı olup olmadığı her bir somut olay yönünden ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Evliliğin kadına yüklediği toplumsal sorumluluğun bir gereği olarak yasada belirtilen fesih hakkı tanınmıştır. “  şeklinde gerekçe yazılmıştır.

Bu karara göre kadın işçinin daha sonra başka bir yerde işe başlamasının da işverenin kıdem tazminatı ödememesinde her zaman haklı neden oluşturmayacağını belirtmektedir.  Kadın işçinin fesih hakkını kötüye kullanıp kullanmadığının araştırılması gerekir. Kadın işçinin yeniden başladığı işin çalışma şartları belki de önceki işine göre daha uygun olacaktır. Bu sebeple burada çalışması daha kolay olacaktır.Özetle  bir kadın işçi evlilikten sonra 1 yıl içinde iş akdini feshederse;

 • kıdem tazminatına hak kazanır,
 • ihbar tazminatı alamaz ancak kendisi de işverene ihbar öneli tanımak zorunda değildir. 
 • Başka bir işe girmesi de yeni işin ekonomik ve çalışma şartları önceki işine göre  daha iyi ise kıdem tazminatını almasına engel değildir. İşverenin, işçinin sırf kıdem tazminatı almak için işten ayrıldığını kanıtlaması gerekir ki bu da işveren açısında hiç kolay değildir.

Arb. Av. Yüksel Okyay Evren

        Okyay | Evren 

Avukatlık & Arabuluculuk 

   www.okyayevren.com

 

235 yorum

 1. Merhaba, ben evlilik nedeni ile iş yerimden ayrılacağım. Notere gidip bu işlemi yapmayı düşünüyorum. Tazminat nereye yatıyor? Biz noterde bir iban numarası mı söylüyoruz ?

 2. Iyi günler evlilik nedeniyle isten ayrilacagimi söyledim ve 1 subattan itibaren işe gitmiyorum ve isverene söylememe ragmen beni oyaliyorlar ve 4 subatte gel görüselim diyorlar ben bu sürecte ne yapmaliyim beni devamsizliktan işten cikartirlar mi ?

 3. Merhabalar, benim sormak istediğim soru şudur ki, 21.03.2021 yılında resmi olarak evleneceğim. Evlilik kıdem tazminatı alabilmek için, 01.03.2018 den beri çalışmış olduğum şirketten, (evlilikten sonra 1 yıl içinde bu hakkın kullanılacak olduğunu belirtmiş olduğunuza göre) nasıl ayrılmam gerekecek, normal bir istifa dilekçesi ile mi? İş akdi zaten feshedilmiş olmuyor mu bu durumda ? Yani sadece işten nasıl ayrılınacak Bu arada farklı bir şehre yerleşeceğim nikahtan sonra bu hak için dilekçe yazılması gerekiyorsa, işten ayrılırken nasıl ayrılmam gerekiyor. Aydınlatırsanız sevinirim, iyi günler..

 4. Merhabalar 2018 den beri çalışiyorum 600 is gününu doldurdum birde yeni evlendim cikarken hem işsizlik maasi hem evlilik tazminatimi alabilirmiyim acaba

 5. 17.04.2017 de işe başladım
  02.09.2020 de evlilik nedeninden dolayı feshimi verdim. Fakat son 5 aydır kısa çalışma ödeneği alıyor ve sigortam yarım yatıyordu. Tazminatımı hesaplarken nasıl hesaplamalıyım

 6. Merhabalar
  06.10.2019 tarihinde evlendim. 02.10.2020 tarihinde evlilik sebebi ile feshimi verdim tazminat almak için iş yerine bildirdim ve noterle de ihtar gönderdim. Fakat iş yeri bana Tazminatımı vermicegini söyledi bende arabulucu ya gittim 06.10.2020 de arabulucuyla görüşmemiz olucak karşı taraf kabul olmazsa mahkemeye gidicem fakat 1 yıl dolmuş olucak tazminat hakkım yanmaz değil mi

 7. Merhaba ben 03.04.2020 de evlendim 13.06.2019 tarihinden beri iş yerinde çalışıyorum. Pandemiden dolayı mesailerimizi hazirandan beri ödemediler ve yıllık iznimi kullanmadım. Ben evlilik hakkıyla çıkış yapmak istedim. Bana bir tane ibraname verdi bütün haklarımı aldım mesailerimi yıllık iznimi kullandım diye bende imzalamadım ihtarname gönderdim şuan benim ne yapmam gerekiyor

  1. Merhabalar, göndermiş olduğunuz ihtarnamenin içeriğinde iş akdinizi evlilik sebebi ile feshettiğiniz yazılı ise kıdem tazminatınızı ve kullanmadığınız yıllık izinlerinizi alabilmek için arabulucuya başvurmanız gerekir.

 8. Merhaba. Evlilik sebebiyle isten cikip tazminat aldim. Tekrar sigortalı bir ise basladim 1 ay sonra isveren tarafından isten çıkarıldım. İssizlik maasi alabilir miyim? Bu sekilde issizlik maasi alma yolu var midir?

 9. merhaba eşim ile boşanıp tekrar evlendik. işyerimde 12 yıldır çalışıyorum. aynı eş ile 2nciye evlendiğim için kıdem tazminatı alabilir miyim. şimdiden teşekkür eder. başarılarınızın ve çalışmalarımızın hayrını dilerim

 10. 4 senedir ayni isyerinde calisiyorum.ekimde nikahim oldu fakat isyerine bildiremedim.evli olarak gozukmuyorum.evlilik cuzdanimi gotrdum fakat yogunluktan suan duzeltilmeyecegini soylediler.evlilik tazminati alirken herhangi bir sorun olur mu.

 11. Meraba 23 ay boyunca bir iş yerinde çalıştım şuan nişanlıyım düğünümüz olacaktı ama korana virüs sebebiyle iptal oldu düğünümüz evlendikten sonra yıllık iznimi kullandıktan sonra işten ayrılacağımı görüşmüştüm iş verenimle.Bu süreçte düğün iptal oldu ve ben işe devam edeceğimi belirttim.Martın 31 itibariyle işten çıkışım yapılmış İstifa olarak.İşverenim ile görüştüm ve benim istifa etmediğimi bu konuyla ilgili haklarımı talep ettim.İşverenim çıkışını düzeltiriz ihbar tazminatını ödemem sadece Kıdem tazminatımı ödeyeceğini söyledi bende kabul etmedim.Kabul etmediğim taktirde evlilikten dolayı işten ayrıldı göstererek hem ihbar hakkımı hem işsizlik ödeneği hakkımı almayayım diye usulsüz işlem uyguladılar.Bu şartlarda Ne yapmam gerekiyor .Teşekkürler

  1. İşvereniniz kaydı iptal edebilir. Kaydı iptal etmez ise işyerinde 30’dan fazla çalışan var ise arabulucuya başvurup işe iade talep edebilirsiniz. 30’dan az çalışan var ise kıdem ve ihbar tazminatızın ödenmesini isteyebilirsiniz.

   1. Merhabalar ben Haziran 2016 dan beri aynı iş yerinde çalışıyorum. Corona virüsü sebebiyle önce zorunlu yıllık izine çıkartıldık daha sonra 1 Nisan itibariyle ücretsiz izine çıkartıldık bunu da tesadüfen öğrendik. 1 Haziran’da nikahım var ücretsiz izin dönemi oluyor. Ne zaman işe başlayacağız belli değil. Işe başladıktan sonra evlilik sebebiyle istifa etmeyi düşünüyorum kıdem tazminatı alabilir miyim işsizliğe başvuru yapabilir miyim?

 12. Merhaba
  Ben evlilik nedeni ile isten ayrilmak istiyorum ve biliyorsunuz ihbar suresini beklememe gerek yok .Fakat ben hem kidem tazminatini hem de ihbar tazminatini almak istiyorum ,benim ihbar surem 56 gun 3 yildan fazla oldu calistigim sure bu yuzden ihbar suresini de baslatim 56 gunu normal surecinde devam ettirmek istedigimi beyan edebilir miyim yani ben hem ihbar hemde kidem tazmjnatuni alabilir miyim.Son bir sorum daha olacak bu surecte tazminat ile beraber maas ta yatacak mi bana ekstra yani anlayamadim bu durumu

 13. Merhaba bir sorum olacaktı eşim İstanbul avrupa yakasında belediyede çalışıyor ben İstanbul anadolu yakasında çalısıyorum Yasanın verdiği hakkı kullanmak istiyoruz hem evlilikten nedeni hemde Anadolu yakasına taşınma durumumuzdan dolayı işi bırakacağını bildirecek . Fakat içeride kullanmadığı yıllık 12 gün izini var 1 yılın dolmasına da 7-8 gün var bu durumda bana izinleri kullanmak zorundasın diyebilir mi ?
  Bildiğim kadarı ile ihbar ödenmez ve ihbar süresini beklemek zorunda da değilim Ama bu içerideki yıllık izinleri kullanmak zorundasın diyebilir mi kullanırsam 1 yıllık süreyi aşıyorum bu durumda kidem tazminatı alabiliyor mu acaba

 14. Benim kızım üçsedir bir özelşirkette çalışmakta evlenmeye hazırlanıyor nikahtan önçe tazminatını alıp ceyiz masraflarını yapmak istiyor nikahtan sonrada işten ayrılaçak nikahtan önçe tazminatını alabilirmi aydınlatırsanız seviniriz

 15. Evlenirseniz evet tazminat alabilirsiniz 1 yıl içerisinde evlilik cüzdanınız ile birlikte başvurabilir ve ilgili kanun gereği işverenden alabilirsiniz. Eğer vermez ise bir hukuk danışmanlığına giderek 1 sene içerisinde açılacak dava ile mutlaka alırsınız.

 16. Özel hastane tarafından aldığım yoğun bakım sertifikam var ve bunlarla da 3 yıllık sözleşme yaptık. Sertifika parası olan 8 bin lirayı özel hastane verdi. Evleneli 1 ay oldu evlilik nedeni ile ben işten çıkarsam bu sertifikanın parasını ödemem gerekiyor mu ??

 17. Merhabalar, şuan nişanlıyım ağustosta evlilik nedeniyle bulunduğum şehirden ve şuan ki işimden ayrılmak durumunda kalıcam çevremdekiler 1 yıl dolmadan tazminat alamazsın diyor.
  Fakat ben 1 yıl dolmasada 9 – 10 ay kadar çalışmış oluyorum bu şekilde işten ayrılırsam işverenimden tazminat alabiliyor muyum?

  1. Merhabalar Büşra Hanım
   Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için işverenin yanında en az 1 yıllık çalışma süreniz bulunmalıdır. Bu sebeple 1 yılınız dolmadan tazminat alamazsınız.

   1. Merhaba, peki bu durumda evlilik nedeniyle işten ayrilma olursa ihbar süresini beklemek zorunda miyiz

 18. merhaba
  benim nişanlım taşerondan kadroya geçti malesef tayin hakları bulunmuyor diye biliyorum. nişanlım 13 yıldır çalıştığı kurumdan evlilikten dolayı tayin isteye bilir mi? birde eğer tayin olmazsa işten ayrılmak zorunda kalacak bunun için evlilik yaptıktan sonra bağlı oldu kuruma başvuru yaptıktan sonra ihbar süresi için beklemesi gerekiyor mu?

  1. Merhaba Tamer Bey,
   Evlilik nedeniyle iş sözleşmesinin sona erdirilmesi halinde evlilikten itibaren 1 yıl içerisinde işverene başvurulmuşsa herhangi bir ihbar süresi beklenmesi gerekmemektedir.

 19. Merhaba Eren Bey bir bilgi almak istiyorum,
  15.08.2015 yılında evlendim.
  4 buçuk yıldır özel bir şirkette çalışmaktayım.
  Yurt dışına taşınacağım. Bu durumda evlilik sebebi ile iş feshini ne kadar sürede tamamlamam gerekiyor?
  İhbar süresi ne kadar bu durumda?

 20. Merhabalar,eşim 2 yıldır özel sektörde çalışmakta olup resmi tatillerde ve haftalık 45 saatlik mesainin fazlasını yapmaktadır.Evleneli 30 gün olup işini sonlandırmasını ve mesai ve resmi tatil ücretlerinide talep etmesini gerektiğini söyledim,acaba kıdem tazminatını mı sadece hak eder ve çıkış için işverene süre vermek yükümlülüğü var mıdır teşekkürler.

 21. merhaba ben 4 yıldır aynı şirkette çalışmaktayım fakat evlendiğim için eşim izin vermiyor çıkmak zorundayım ve yıllık iznimi evlilik aşamasında kullandım iş yerindekiler yıllık iznimi kullandığım için tazminat alamayacağımı söylediler . Bu durumda ne yapmalıyım.

 22. Merhaba,
  Bir şirkette 3 yıldır çalışıyorum. İşe başladığım süreçte sözleşme ile yüksek lisans yapmama izin verdiler. Yüksek lisansım bitti fakat 2 yıl çalışmam gerekiyor yoksa borçlandırılıyorum. Bu yıl evleniyorum ve eşim farklı bir şehirde olduğu için işten ayrılmam gerekiyor. Bu durumda firma benden bu borcu talep edebilir mi ? sözleşmem bu şekilde;

  – 2 yıllık zorunlu hizmet süresini tamamlamadan haklı nedenler olmaksızın ayrıldığı veya kusuruyla iş sözleşmesinin feshine neden olduğu takdirde, işveren’e eğitim için yapılmış bulunan tüm masrafların kendi payına düşen bölümünü,sarf ve ödeme tarihinden itibaren faizi ile birlikte ilk talep tarihinde ödemeyi kabul eder.

  Yardımınızı rica ederim.

 23. Merhaba ,
  Sorumun yanıtının aynı durumda olan bir çok bayan arakdaşımıza da fayda sağlayacağını düşünüyorum bu sebep ile yardımlarınızı rica ediyorum .
  Eşim 8 yıldır özel bir bankada çalışıyor . 11/11/2017 tarihinde evlendik ve eşim şuan 5 buçuk aylık hamile. Yazılarınızdan edindiğim bilgiye göre evli bayanlar evlilik tarihinden sonra 1 yıllık sürede istifa verirse ihbar süresi uygulaması geçerli olmuyor direk çıkış yapabiliyor.Yani 10/11/2018 tarihine kadar istifasını verebiliyor. Fakat şöyle bir durum söz konusu ; eşim hamile olduğu için 04/09/2018 tarihinde 32. haftası dolmuş ve yasal doğum iznine ayrılma hakkını kazanmış oluyor. sorularım şunlar ;
  1) Eşimin 04/09/2018 tarihinde 3 aylık ücretli doğum iznine ayrıldığını düşünürsek , 01/11/2018 tarihinde hala doğum izinindeyken , 11/11/2017 evlilik tarihinden sonra 1 yıl dolmadığı için, istifa edip kıdem ve ihbar tazimatı alabilrimi ? Özetle , doğum iznindeyken de ihbar süresi dikkate alınmadan istifa verip işten ayrılabilirmi ?, ayrılırsa kıdem ve ihbar tazminatı durumu nasıl olur ?

 24. merhabalar 3 senedir bir şirkette çalışıyorum evlilik nedeniyle işten ayrılıyorum dilekçemdede evlilik nedeniyle işten ayrıldıgımı belirttim fakat tazminatımın tarafıma odenmesını talep edıyorum gibi bişey yazmadım sorun olurmu teşekkurler

 25. Merhaba,

  Eşim 5 yıldır özel bir firmada çalışıyor. 20.11.2016 tarihinde evlendik. 10.11.2017 tarihinde evlilik sebebiyle istifa dilekçesini verdi. İşveren, iş aktarımı yapabilmesi için kasım sonuna kadar kalmasını istemiş. Dilekçeyi 10 kasımda vermiş olduğu için, kasım sonuna kadar kalarak evlilik sonrasında bir sene geçmiş olsa bile yine de tazminata hak kazanır mı yoksa bu hakkı kayıp mı olur?

  1. İşverenden yazılı bir beyan almanızda fayda var “fesih işleminiz kabul edilmiştir, Kıdem tazminatınız ödenecektir. Ancak 30.11.2017 tarihine kadar çalışmanızı rica ederiz” şeklinde

 26. Merhaba Eren bey 21 ocak 2014 tarihinde ise basladm 9ekim 2017 tarihinde ayrildm bu surecte evlendim bir ayi gecti diye yorum yazmistim size merkezi subeyi aradim fakat hicbir ödeme yada bilgi yok henüz ne yapmami tavsiye edersiniz

 27. Merhaba hocam biz 1.2 gün içerisinde nikah yapıp hemen iş yerinden nisanlımin ayrılmasını istiyoruz çünkü başka bir firmaya başlamayı düşünüyor.nikah yaptığımız günden itibaren hemen isten ayrılıp tazminatını alabilir mı.nikahtan sonra istifasını noterle yollamak mı uygun olur yoksa Şirket e gidip ordan mı istifa verse daha geçerli sayılır.

  1. Nikahtan sonra istifasını imza karşılığında şirkete verirse de olur. Ancak alındığına dair imza vermezlerse o zaman noterden gönderirsiniz. Fakat hemen yeni bir işe başlaması halinde, tazminat alabilmek için yeni işin evliliğinize daha elverişli olduğunu ispatlamanız gerekli.

 28. Merhaba çalışmış oldugum isyerinde mobing uygulanmakta bir cok yere sikyatte bulundum fakat sonuc alamadim.sirket istifa istifa vermemi talep ediyor bense onlarin çıkış vermesini talep ediyorum tazminat haklarimdan ben isi bırakırsam faydalana bilirmiyim.

 29. Mrb bn kardesim adina yorum yazmaktayim kardesim 5 senedir bi firmada calisiyor evlenecegi icin is yerinden ayrilmak zorunda ve is yerine 1 hafda onceden haber verdi fakat is yeri kardesimi mahkemeye vereceğini söyledi 1 hafta once haber vermesine rağmen böyle bir sey mümkünmüdür acaba neye dayanarak böyle bisey konusabiliyor

 30. Merhaba ben dilekcemi göndereli bir ay oldu fakat hala ödeme yapılmadi ne kadar süre beklemeliyim

 31. Merhabalar işe 01.08.2009 da başladım. Evlilik tarihim 12.11.2016 ve ben 01.11.2017 de noter aracılığı ile evlilik sebebiyle istifamı sunmak istiyorum. Dolayısı ile kıdem tazminatımı talep edicem bu dilekçeyle. Fakat 5 yıldan fazla çalıştığım için 20 günlük iznim kullanılmadı bu yıl için. Evlilik nedeniyle ayrılmam durumunda izin ücretlerimi de bu dilekçeyle talep edebilir miyim?

 32. Merhaba, diyelim ki ben 01.06.2018’de nikah yaptım ve 01.07.2018’de evlilik akdi ile sözleşmeyi feshettim. İşveren bana tazminatımı ne kadar süre içerisinde ödemek zorunda ?

 33. Merhabalar ben 06.05.2015 tarıhınden berı özel sektörde calışmaktayım ve 25.09.2017 nikahım oldu kıdem tazmınatı alıcagımı şirket belirtti ama ben ihbar süremı kullanmak istiyorum ihbar süremı kullanırsam kıdem tazmınatı ve ıhbar süresi ücreti alabılır mıyım acaba yoksa sadece kıdem tazmınatımı hak ederim

 34. Merhaba bn 2013 yılından beri hizmet sektöründe çalışmaktayım nikah yaptıktan bir sonraki gün iş aktimi fesh etsem geçerli olurmu.Karşı tarafa itiraz hakkı doğarmı yada benim kendimi garantiye almam için ne yapmam gerekir

 35. Merhaba. Ben evlenip başka şehire yerleşeceğim. Dolayısı ile işimden ayrılmak zorundayım. 7 yıldır aynı yerde çalışıyorum. İş yerim tazminat vermemek için bana istifa edip git diyebilir. Çünkü düğünüm ve nikahım başka şehirde olacak ve nikahtan sonra dönemeyeceğin. Çok fazla iznim var ve normalde de kullanamıyorum. Nikah öncesinde izin kullanma hakkım var mı. Bana istifa etmem yönünde baskı yaparlarsa ne yapmam gerekmekte. Konu ile ilgili desteğinizi rica ediyorum. Teşekkürler

  1. Kadın işçinin evlendikten sonra 1 yıl içinde iş akdini feshedip kıdem tazminatı alma hakkı vardır. Nikah öncesi için yasal bir izin düzenlemesi yok. Sadece nikahtan sonra yasal olarak 3 gün izniniz var. Fakat kullanmadığınız yıllık izinleriniz varsa, işvereniniz de onaylarsa bunları kullanabilirsiniz.

 36. merhaba eren bey 01/09/2016 tarihinden beri özel bir şirkette çalışıyorum evlik ve şehir deyişiklik nedeniyle işte festi vericem 30/09/2017 vermeyi düşünüyorum ama nikahim 21/10/2017 olucak tazminat hakede bilirmiyim nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden tşkler 🙂

 37. Mrh ben yuzdelik calisan biriyim 2 yildir ayni is yerinde yuzdelik calisiyorum 8 saat yerine 12 saat calisiyorum isten cikmam veya cikarilmam konusunda ne kadar tazminat alabilirim.tskler

 38. Mrb eşim isden ayrildi ama is yeri cagardi ve evlikik cuzdani faln istedi verdik ve iki ay oldu bi miktar para yatırdı ama yillik iznim faln vardi bu miktar az diye tahmin ediyorum ve sentikali bi yer 2,5 yillk calismam var 4000 tl yatti ve bana paran yatmistir su kadardir diye bi imzada almadilar ne yapmaliyim

 39. Firmamız Özel Eğitim ve Rehabilitasyon sektöründe faaliyet göstermektedir. Çalışanlarımızdan biri 06.06.2013 tarihinde işe başlamış, 17.09.2016 tarihinde evlenmiş ve 14.09.2017 tarihinde noter aracılığı ile evlilik nedeni ile iş akdini tek taraflı olarak fes ettiği ve kıdem tazminatı talebinde bulunduğunu bildirmiştir.

  Ancak firmamız milli eğitim bakanlığına bağlı çalıştığı için çalışanlar ile 1 yıllık sözleşmeler düzenlenmekte ve sözleşme bitiminde yeni bir sözleşme düzenlenerek milli eğitim onayına gönderilmektedir.

  Söz konusu personelimiz evlilik tarihinde sonra sözleşmesi 06.06.2017 tarihinde süresi dolmuş ve aynı tarihte yeni sözleşme yapılmıştır.

  Sorum ise evlilik tarihinden sonra yeni bir sözleşme imzaladığından dolayı tazminat hakkı devam eder mi yoksa düşer mi?

 40. Merhaba 11.09.2012 tarihinden belli özel sökter de çalışmaktayım 18.09.2017 tarihinde nikahım olucak ve aynı gün işyerine gidip dilekçemi yazıcam o şekilde oluyormu acaba evlendiğim gün gidip dilekçe verebiliyormuyum ama nasıl bir dilekçe yazıcağımı bilmiyorum karşı tarafa dilekçe verdiğim zaman karşı taraftan dilekçeyi aldığına dair herhangi belge almam gerekiyormu yardımcı olurmusunuz teşekkürler dilekçe nasıl olucak hiç bilgim yok

  1. Evlendiğiniz günün ertesi günü vermenizde fayda var. Dilekçenizde “… tarihinde evlendim, iş sözleşmemi evlilik sebebi ile feshediyorum. Kıdem tazminatınımın tarafıma ödenmesini arz ediyorum” yazmanız ve tarih atmanız yeterlidir. İki nüsha basın ve bir nüshasına mutlaka alındı yapın.

 41. Merhabalar. Saglik sektöründe tibbi sekreter olarak calismaktayim. E devlet den brut ucretime baktigim da aya gore hicbiri ayni degil tutarlar hep degisiyor sizce normal mi. Ayrica resmi nikahdan 1 gun sonra bile ayrilsam is yeri bana sikinti yaratir mi hak sahibi olur mu ? Teşekkürler simdiden…

  1. Brüt ücretinizde küçük miktarlı farklılıklar normaldir. Nikahtan bir gün sonra bile ayrılıp kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. (1 yılınızı doldurduysanız)

 42. 2010 yilindan beri taseron olarak çalışıyorum. 2014 te nikah yaptim. Esim aile goturulmeyen garnizonda calistigi icin ben memleketimde kalmak zorunda kaldim işimden ayrilmadim. 2017de tayini cikti baska sehire tasinacagiz ve isten ayrılacagim tazminat alabilir miyim gerek kanuna gore gerek yargi yolu. Yardimci olursaniz sevinirim.

 43. Eren bey benim esim evlilik nedeniyle isten cikti ve 4 senelik elemandi cikma sebebi ise 2 yil zam yapmamasi arti yol parasi vermemesi yemek parasi 100 tl vermesi icin ve evlendigimiz icin ayrildi ve kidem tazminatini 1.5 ay oldu yatirmadilar firmayi aradigimizda hep onay vermediler daha diyr oyaliyolar ve esimde ordan gelen parayla borclarimizi kapaticaktik ama yatirmadiklari icin esim yeni bir ise girdi be girdigo iste maasi daha fazla eski isine gore arti yol yemek parasi daha fazla yeni isindede ssk yaptiklari icin eski isyerinden kidem tazminati yanarmi alamayizmi is veren bize sen yeni bir ise basladign icin sana kidem parani odemicez deme hakki varmidir yardimci olurmusunuz

  1. Yeni işinin, eski işine göre aile yaşamına daha uygun olduğunu, evlilik hayatını daha kolaylaştırıcı olduğunu ispat edebilirseniz, hakkınızı kaybetmezsiniz

   1. Tabiki suanki calistigi yerde daha fazla maas arti yol parasi yemek parasi daha iyi eski isyerinde daha az maas ve yol parasi yoktu ve calisma alani eski is yerinde hep erkekti bi bayan esimdi suanki isyerinde sadece bayan var bide bisey daha soracaktm eski is yerinin suan yeni bir ise girdiginden haberi olurmu istr baska ise girmis tazminaat hakkini kaybetti gibi seyler soyleye bilirlermi bize

 44. Merhaba , evlilik nedeniyle 7,5 yildir calistigim isyerinden istifa ettim kidem tazminatimi aldim. Ancak ozel bir bankada calisandim. Sskdan ayri ozel bir sandiga (banka sandigina) tabii idim. Banka maas bordrolarinda maasimizdan 2 ayri kesinti yapmakta idi.Ben aldigim tazminat ile sadece birini almis oldum yani sandiga aktarilan tutari bankaya hibe etmis oldum. Maasimdan kesilen bu tutar calisip emek verdigim isin karsili olan maasimdan kesildigi icin buradan ayrica hakkim dogar mi? Dava acmam durumunda bu parayi da alabilirmiyim? Yardim rica ediyorum

 45. Merhaba 21.09.2015 işe başlangıç tarihim 14.08.2017 de evlilik sebebiyle işten ayrıldım. Kıdem tazminatımın hesaplandığı ve ödendiğine dair bir belge imzaladım. Ödemenin tarafıma 15 gün sonunda yapılacağı söylendi. İmzaladığım belgeden dolayı tazminatımın ödenmeme durumu olabilirmi?

  1. İmzaladığınız belgede miktar yazıyorsa bu bir ödeme makbuzu sayılır ve size ödeme yapmazlar ise ödemenizi almanız çok güç olur.
   Eğer sadece kıdem tazminatınınız aldığınız yazıyorsa bu durumda bu belge ibraname sayılır. İbranamenin koşulları oluşmadığı için geçersiz olur. Ödemenizi almanız daha kolay olur.

   1. İbraname başlığında kıdem tazminatımın hesaplandığı ve alacaklarımın kalmadığına dair bir belgeydi. ÇSGB ile görüştüğümde benim banka hesabıma yatırılan paranın makbuzu olmadan şirket özlük dosyamı zaten kapatamayacağını bana iletti.Anladığım kadarıyla ibranameyi imzalamış olsam dahi banka hesabıma yatan bir para olmadığı için durum lehime oluyor.

 46. Merhabalar Eren Bey;
  Bir sorum daha olacaktı direk iş verene söylemeden noterden ihtar çeksem nasıl olur işten 25.10.2017 tarihinde ayrılsam iş verenim de beni 27.10.2017 de çıkış yapsa ssk dan noter den çektiğim 25.10.2017 tarihinde ihtar mı geçerli olur yoksa ssk dan çıkış tarihi mi?

 47. Merhabalar;
  Çok tesekkürler Eren Bey ben iş yerime söylemeden direk noterden ihtar çeksem nasıl olur.25.10.2017 de çekebilir miyim iş verenimde 27.10.2017 tarihinde çıkışımı verirse kıdem tazminatımı almakta sıkıntı olur mu yoksa noter ihbar tarihi mi geçerli olur.Şimdiden teşekkürler

 48. merhabalar eren bey işe 3 mayıs 2014 tarihinde başladım 26.10.2016 da evlendım en geç hangi tarihte işten ayrılmalıyım sımdıden teşekkür ediyorum.

 49. Merhaba işe giriş tarihim 15.01.2015 evlilik tarihim 24.09.2016 16.08.2017 işten cıkmak istiyorum. Evlilik Tazminatımı alabilmek için aynı gün dilekçemi verebilirmiyim ? Yoksa işverene 15 gun önce bildirmem mi gerekiyor?

 50. Merhaba,
  Evlilik nedeniyle iş akdimi fesih ettim.Kıdem tazminatımı aldım.İşveren evlilik nedeniyle çıkış verdi fakat iş öğretmem için diğer şirkete girişim oldu.Bu süreç 2 ay sürecek ve işveren çıkışımı verecektir. Bu durumda İşsizlik ödeneğine başvurabilirmiyim?

 51. Merhaba;
  Şuan doğum sonrasi raporumu kullanmaktayim işe baslama tarihim 19 eylül, 19 eylül 2016 da resmi olarak evlendik.tam 1 yılı dolduracagim gun iş başı yapmam gerek.istifa edebilir miyim yoksa 1 gün önce falan mi istifa etmek gerekir.ben kidem tazminatimi nasil alabilirim.Teşekkür ederim.

  1. Çalışabilir raporu alıp bir kac gun çalışıp öyle mi istifa etmeliyim ?1 gün ile hakkimi kaybetmek istemiyorum

 52. 25.07.2016 tarihinde iş başı yaptım. 22.10.2017 tarihinde nikahım olucak. nişanlım başka şehirde çalıştığı için istifa etmek istiyorum.Kıdem tazminatı için istifa tarihim ne zaman olmalı??? 23.10.2017 olur mu???

 53. Merhaba
  20.12.2016 tarihi itibariyle ise başladım ve evlilik nedeni ile 07.08.2017 tarihinde işten çıkmak durumundayım. Herhangi bir tazminat hakkım varmıdır. Teşekkürler…

  1. Çalıştığınız işyerinde bir yıllık kıdem sürenizi doldurmadığınız için 07.08.2017 tarihinde evlilik sebebi ile iş akdinizi sonlandırmanız durumunda, kıdem tazminatına hak kazanamayacaksınız. Ancak nikah tarihinden itibaren bir yıl içinde ve 20.12.2017 tarihinden sonra evlilik sebebi ile fesih gerçekleştirirseniz kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

 54. Merhabalar özel bir şirkette 11.08.2016 da çalışmaya başladım . 10.08.2017 tarihinde ise nikâhım olacak çıkış tarihim ise 30.08.2017 olacak belirlendi çalıştığım kurumsal firma birkaç ayim geçmemesi taktirde tazminat almayacağımı söylemekte lütfen bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

  1. Merhaba, iş akdinizi evlilik sebebi ile sona erdirdiğinizi bildirirseniz 1 brüt ücret tutarında kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Tarihlerinizde bir sorun gözükmüyor.

 55. Merhabalar Ben özel bı sektörde çalışıyorum 2.5 yıldır Eylül’un 23/24nde düğünüm olucak ama ben şimdi nikahimi kıymak istiyorum nikahim kiyildiktan hemen sonra istifami versem tazminat hakedebiliyormuyum?

  1. Çalıştığınız işyerinde en az 1 yıldır çalışıyorsanız, Nikah kıydıktan sonra 1 yıl içinde ayrıldığınız takdirde kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 56. Merhabalr. Henüz 1 yılım dolmadı evlilik dolayısıyla işten çıkacam. Kıdem tazminatı alabilir miyim ?

 57. Merhabalar.06.08.2016 da işe başladım. 22.10.2016 da nikah oldum. 01.08.2017 tarihinde işten ciktigimda 1 yil dolmuyor ama kidem tazminati alabilir miyim.teşekkürler

 58. Merhabalar.Benim 1 ay önce nikahım oldu.evlilik nedeniyle kıdem tazminatımı talep ederek işten ayrıldı.malesef düğünüm olmadı.şimdi eşim benden boşanmak istiyor.boşanırsam kıdem tazminatımı almamda sıkıntı olur mu acaba.teşekkürler

 59. merhaba
  evlilik tazminatını işyeri mi veriyor yoksa devletmi ,yada daha sonra devlet işverene ödüyormu

  1. Özel sektörde evlilik tazminatı adı altında bir ödeme yoktur. Evlendiğiniz zaman 1 yıl içinde sözleşmenizi feshedip kıdem tazminatınızı alma hakkınız vardır. Kıdem tazminatını da işvereniniz öder.

 60. Merhaba ;
  Evlilik dolayısıyla yapılan istifada iş e giriş tarihi mi önemli yoksa sözleşme tarihi mi ?
  09/09/2015-18/05/2017 tarihinden itibaren özel bir dershanede öğretmenlik yapıyorum. (sigortam tam yattı çünkü yazın çalıştım sözleşmesiz )
  15 haziran 2016 da sözleşme yaptım 1 yıllık acaba 1 haziran 2017 de istifa etsem kıdem tazminatı için sözleşmeye mi bakarlar yoksa sigorta giriş tarihine mi

  1. Burada sigortaya giriş tarihi önemlidir. Ancak sigortaya giriş tarihinden önce fiili çalışmanız var ise ispatlanması koşulu ile o da göz önüne alınabilir

 61. Merhaba Eren Bey
  Bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde 04.09.2013 tarihinden beri öğretmen olarak çalışmaktayım temmuz ayında nikah yapacağız sözleşmemin bittiği tarihi olan 04.09.2017 yi evlendiğime dair dilekçeye yazıp versem tazminat alabilir miyim yoksa tazminat alabilmem için sözleşmem bitmeden önce istifa etmem mi gerekir. Şimdiden teşekkürler.

 62. Merhaba. Özel bi işyerinde 1 yıldır çalışıyorum. Fakat evlilik sebebiyle ve şehir değişikliği nedeniyle iş hakkımı feshetmek zorunda kaldım. Dilekçe de kıdem tazminatı talep ettim ve ekinde evlilik cüzdanı fotokopisiyle birlikte işveren tarafına noter aracılığı olmadan verdim. 11.05.2017 tarihinde fesh gerçekleşti. Bu tarihten itibaren ne kadar süre sonra tazminatı ödemek zorundalar ? Eğer geciktirirlerse faiz hakkım oluyor mu ?

 63. Meraba bende 05.04 1015 de işe girdım 24.04 2016 da evlendım evlılıkten de 06.05 2017 de çıktım bır yılım dolmasına 19 gun kalmıştı. Yıllık ıznımıdr kullandırmadılar dırek çıkışımı verdıler. Ben aylık 1600 alıyordum. Bana kıdem tazmınatı 1 tl yatırmışlar bende anlamadm ıkı yılın parası 1 tl olurmu ya sızde bu konuyla ılgılı yardım ıstıyorum. Hukkıkı yollara başvurmalımıyım

  1. Benim gördüğüm kadarı ile evlendikten sonra 1 yılı geçirip çıkmışsınız. Dolayısı ile siz evlilik sebebi ile işten çıktıysanız kıdem tazminatı alamazsınız.

 64. Merhaba Eren bey,nişanlım özel bir okulda öğretmen olarak çalışıyor. 01.09.2015 tarihinde 3 yıl sözleşme imzalayarak işe başlamıştır(sözleşmenin nüshasını teslim aldım imzası alınıyor fakat sözleşme verilmiyor). Bu yaz evleneceğiz ve evlendikten sonra eşim çalışmayacak.Ancak okulla sözleşmemiz olduğu için bazı arkadaşlar bırakın evlilik nedeniyle tazminat alabileceğimizi özel okulun bizden tazminat talep edebileceğini söylüyorlar.Sözleşmenin içeriğiyle ilgili bir bilgimiz yok okul yönetimi de evlilik nedeniyle tazminat ödemeyeceğini belirtti.Sizce okul bizden sözleşmeyi 3 yıl dolmadan fesih ettiğimiz için tazminat talep edebilir mi?

  1. Eşiniz, evlendikten sonra 1 yıl içinde sözleşmeyi evlilik sebebi ile feshederse kıdem tazminatını alabilir. Bu yasal bir haktır, sözleşmede ne yazdığı önemli değildir. Fakat evlendikten sonra hemen yeni bir işe başlar ise, bu yeni işin çalışma koşullarının, şimdiki işine göre aile hayatına daha uygun olduğunu kanıtlamak zorunda.

 65. Merhabalar eşim bir havayolu şirketinde hostes borçlar kanuna tabi her sene sözleşmesi yenileniyor. Bulunduğu şirkette 2 senedir çalışıyor. İşten ayrılması durumunda tazminat hakkı olur mu. 20 gündür evliyiz neredeyse görüşemiyoruz. Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Sendikalı bir işyerinde toplu sözleşme kapsamında çalışıyorsa oradaki kurallara bakmak lazım. Aksi takdirde borçlar kanununda kıdem tazminatı hakları bulunmamaktadır.

 66. Merhaba Eren Bey, bayan arkadaşım özel bir okulda öğretmenlik yapıyor 5 senedir, her sene sözleşmesi yenileniyormuş, özel sektörde çalışan kocası (6 yıldır evli) iş için istanbula gitmek zorunda olduğundan, arkadaşım da kıdem tazminatı alarak işten ayrılıp istanbula taşınmak istiyor. Özel okul kıdem tazminatı vermek istemiyormuş, sizce kıdem tazminatı alınabilir mi?

  1. Ancak sözleşmesi sona erdiğinde işveren yenilemek istemez ise kıdem tazminatı alabilir. Bunun dışında iş sözleşmesine aykırılık var ise onların ayrıca detaylıca incelenmesi gerekir.

 67. Eren Bey merhaba,
  Bir kaç gün önce Evlilik nedeniyle özel kurumsal bir şirketten ayrıldım. Şirkette yöneticim tarafından mobbing/psikolojik baskı gördüğüm için kocam çalışmamı sonlandırmamı istedi. Aynı gün içinde dilekçemi ileterek işten çıktım. İşveren bu durumu hukuka taşıyacağını, işverene zarar verdiğimi, iş devri yapmadığımı vs. nedenlerle tarafıma bildirdi. Burada hukuksal olarak ne tür sıkıntılarla karşılaşacağımın yasalarda karşılığı, örneği vs. var mıdır? Paylaşırsanız çok memnun olurum.

  Teşekkürler.

  1. Eğer nikah tarihinden itibaren 1 yıl içinde yazılı bir şekilde evlilik sebebi ile iş akdinizi feshettiğinizi bildirdiyseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız. Aksi durumda ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 68. Merhaba
  09.10.2016 da işe başladım. Ekim ayında senem oluyor fakat eylülde nikahım olacak . Eylülde nikah yapıp ekimde senem dolunca işten ayrılsam kıdem tazmınatı alabilir miyim
  Şimdiden teşekkürler.

 69. Merhaba 5 yıldır aynı iş yerinde çalışan çiftler,evlilikten dolayı bayanın işten ayrılması tazminat hak kazanır mı ?
  Sorun aynı iş yeri olması ama bayan ayrilicak lütfen yardım teşekkürler.

 70. Merhaba. Ben 16.08.2014 yılından beri özel sektörde çalışmaktayım ağustos
  Ayında düğünüm var ve ihbar sürem olup olmadığını bilmiyorum nikah için gun alicam ama ihbar sürem olduğunu duymuştum.2 yılı doldurduğum için 8 hafta gibi ihbar surem oldugunu biliyorum.nikahimi erken yapmayı düşünüyorum malesef bu yüzden Nikahimi haziran ayında yapmış olsam gene ihbar süremi doldurmak zorunda kaliyormuyum? Kıdem tazminatı hakkına sahip oluyormuyum?

   1. Eren bey ben ozel bakim merkezinde hemsirelik yapiyorum ise giris tarihim 07.10.2015 isten cikcam evlelik icin 31.07.2017 de tazminat alabilirmiyim is yerim oyle bi yasa yok vermeyizdiyorlar. Biz seni cikaralim issizlik maasi al diyorlar ama evlenditen bi ay sonra tekrar caliscam ben issizlik.maasi istemiyorum tazminati nasil alabilirim ayrica ucreti nasil hesaplarlar simdiden teskkur ederim .

    1. İş sözleşmenizi Resmi nikah tarihinden sonra 1 yıl içinde evlilik sebebi ile feshederseniz, kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Yalnız bir ay sonra tekrar işe başlarsanız, başladığınız işin şu an çalıştığınız işten daha hafif koşullara sahip olduğunu ispatlamanız gerekir

  1. Kız arkadaşım evlenmek maksadı ile 1 yılını doldurmak şartıyla işyerine istifasını sunsa tazminatını alabiliyor mu? İçeridede senelik izni var

 71. merhaba eren bey düğünümüz 26 ağustos 2017 de nişanlım özel bir şirkette 2 yıldır çalışıyor 20 ağustosta yıllık izne çıkıp izindeyken düğün ertesi istifasını verse ihbar süresi olmaz sanırım ve hemen tazminatını alıp isten ayrılabilir sanırım bu konu hk bana yardımcı olurmusunuz.

  1. Evet sorun olmaz, İhbar süresi vermesine gerek yok. Ancak yine de işveren’e de zarar vermemeniz açısından makul bir sürede bilgi vermenizde fayda var.

 72. İyi günler benim bi sorum olacak nisanlim çalışıyor evlendigimiz günün ertesi günü işten çıkacak çıkmadan ihbar suresini başlattığımız çalışması halen aynı mı olacak normalde 7 30 da çıkıyor işten bunu başlattığımız da halen aynı mı devam eder yoksa erken çıkma ihtimali varmı yanıtlarını sevinirim

 73. Merhaba 2013 yılından bu yana bir kamu dairesinde taşerona bağlı olarak vasıflı personel niteliğinde çalışmaktayım. 14 şubat 2017 de nikahım kıyıldı 16 temmuz da düğünüm olacak;
  1. sorum evlilik tazminatı dediğimiz şey kıdem tazmınatı mı ve ben de yararlanabiliyor muyum?
  2.sorum başka bir il e eşimin tayini söz konusu o yüzden bulunduğum ilden çıkış yapmak zorundayım.bende gittiğimiz il de yine aynı kamu kurumunda ama başka bir il de çalışmaya devam edebiliyor muyum?

 74. MERHABA BIR SORUM OLACAKTI .
  EVLİLİK NEDENİ İLE İSTİFA ETTİĞİM TAKDİRDE İŞVERENİM BANA 6 HAFTA KADAR İHBAR SÜRESİ ÇALIŞACAĞIMI SÖYLÜYOR ÇALIŞTIRABİLİRMİ ?
  YOKSA EVLILIK NEDENI ILE AYRILDIGIMIZDA İHBAR SURESİ ÇALIŞMAK ZORUNDA DEĞİLMİYİZ ?

 75. MERHABA,

  Ozel bir firmada 4 yildir calismaktayim. 30 ocak 2017 tarihinde resmi nikahim oldu. Isyerinden evlilik sebebiyle ayrilmak ve kidem tazminatimi almak istiyorum. Fakat sirket avukati 4 yildir calistigim icin 8 hafta ihbar surem oldugunu soyluyor. Fakat ben noter araciligi ile fesih evragini gonderdikten hemen sonra ayrilmak istiyorum. Bu sureyi beklemem gerekir mi yoksa hemen ayrilabilir miyim? Ayrica yillik izin hakkim doguyor ve 3 gunluk nikah iznimi kullanmadim, bunlari da talep edebilir miyim? Tesekkurler.

 76. merhaba ben kamu da taşeron işçi olarak çalışmaktayım 1 temmuz 2015 tarihinde işe başladım 20 mayıs 2016 tarihindede nikahımız oldu şimdi temmuz gibi işi bırakmayı düşünüyorum düğün öncesi bu yüzden işyerinden evlilik ücreti alabiliyormuyum cevaplarsanız sevinirim

 77. Merhabalar ,
  Ben özel bir hastanede hemşirelik yapıyorum . İşe giriş tarihim 15.06.2016.
  15.03.2017 tarihinde Evlilik nedeni ile işden ayrılışımı isteyecegim . Resmi nikah tarihi 12.05.2017 olacak .bu tarih evlilik nedeni ile ayrılışım için uygun mudur? Kıdem tazminatından yararlanabilmem mümkün mü ?

 78. Merhaba ben 10.07.2016 tarihinde evlendim 01.12.2016 tarihinde işe girdim yani evlendikten sonra çalışmaya başladım fakat işten ayrılmak istiyorum ancak sözleşme süremin dolmamasından ve sözleşmedeki bazı maddelerden dolayı fesh edemiyorum. Evlilik nedeniyle feshetme hakkım var mı? Her hangi bir tazminat hakkımın olmadıgını biliyorum sadece işten cıkmam mümkün mü?

 79. MERHABA 2 YIL 4 AYDIR ÖZEL HASTANESDEHEMŞİRE OLARAK CALISYORUM İLK İŞE BAŞLADIKTAN 9 AY SONRA İŞE GİRİŞ CIKIŞ YAPILDI SORUM SU 2 AY ÖNCE EVLENDİM EŞİM ASKERİ PERSONEL İŞTEN AYRILACAĞIM KIDEM TAZMİNATINA İLK BAŞLADIGIM GİRİŞ CIKISIMIN OLSUGU 9 AY DA DAHİ OLACAK MI ACABA

 80. Merhaba 2 yıldır çalıştığım yerden evlilik nedeniyle ayrılmak istediğimi belirttim fakat iş yeri kıdem tazminatımı vermek istemediğini ve kendi isteğimle iş yerinden ayrılmak istediğimi belirten bir dilekçe yazdırdı. Buna yanaşmak istemedim bu seferde 40 gün orada tutacaklarını belirttiler. Kendim iş kuracağımdan dolayı orada 40 gün kalamayacağımdan istedikleri gibi bir dilekçe verdim. şuan dava açıp hakettiğim tazminatı alabilir miyim? Bilgilendirme için şimdiden teşekkürler

 81. Mrb suanki isyerimde yaklaşık dokuz aydır çalışıyorum bize ilk başta bir senelik sözleşme ardından geçen ay suremiz bitmeden iki yıllık sözleşme imzalattilar ve bunu yoneticimizin baskısıyla sizlerin zararına değil yararına merak etmeyin diyerek imzalattı ve suan ben isyerimdeki baskıdan dolayı aniden ayrıldım beni ihbar süresiyle tehdit ediyorlar yoksa tazminat odersin çalışmak zorundasın bir ay daha diyerek karsilikli anlasmaya yanasmiyorlar geri donmicegimi anladıkları için baskı gördüğüm mağazaya tekrar göndermek istiyorlar yani açık açık sana biraz eziyet edicez anlamına geliyor beni mahkemeye verseler bu durumda tazminat odermiyim lutfen yardımcı olun

  1. 6 aydan fazla bir süredir çalıştığınız için iş akdinizi feshedeceğinizi 1 ay önceden bildirmeniz gerekir. Aksi durumda işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu konunun size imzalatılan 2 yıllık sözleşme ile bir ilgisi yoktur.

 82. Merhabalar bir sorun olacaktı ben 2016 agustosta evlendım 5yıldır aynı yerde calısıyorum sigortamda br gunluk yanı aynı gun içinde girdi cıktı yapıldı ad degısıklıgınden dolayı dendi sözlesmem vardı ekimde tekrar yenilendi ve evlilikden dolayı işten cıkmam gerekiyor tazminatımı almamda sorun çıkartırlar mı? Ve dilekçeyi verdiğimde 15 gün durmak zorundamıyım ya da 15 gün önceden söylemek zorundamıyım bilgilendirrseniz sevinirim.

 83. Merhabalar bir eğitim kurumunun mezunlar derneğine bağlı iktisadi işletmesinde çalışıyorum , iş yerinde amir olarak bana bağlı olan bir bayanla evlenmeyi düşünüyoruz ,aynı yerde çalışmamızı engelleyecek bir kanun maddesi var mıdır ? İş sözleşmemizde bununla alakalı bir madde yoktur. Evlenmemiz durumunda bizi işten çıkarabilirler mi ? saygılar .

 84. Merhabalar, eşim 4 seneyi aşkın yıldır çalıştığı şirketinden, önce başka bir yerden iş teklifi alarak ve kabul ederek, evlilik nedeniyle istifa etti ve nikah tarihinin 1 sene içerisindeyiz. İşten ayrıldığı tarihten yaklaşık 3 hafta sonra yeni işinde başlayacak. Kıdemini şirketten almasına bir engel var mıdır?

 85. Merhaba
  Eşim 2 yıldı özel bir şirkette çalışıyordu asgari ücretli olarak iş yerindeki patronunun sürekli sen vasıfsız elamansın diyerek rencide etmesi genel tatillerde çalıştırıp bordrosunda tatil olarak göstermesine rağmen iş giriş çıkış saatlerini gösterir işçi çizelgesinde çalışıyor olmasına rağmen ücretinin ödenmemesinden dolayı haklı fesih hakkını kulandı ancak işveren 15 gün geçmesine rağmen yazılı olarak ne bir cevap verdi nede iş akdini sonlandırdı sigortası halen devam ediyor eşim işe gitmiyor bu durumda ne yapmamız gerekiyor.

 86. merhaba
  ben yaklaşık 3,5 yıldır çalıştığım kurumsal firmadan evlilik nedeni ile ayrılacağım. ancak firma tazminatımı bir ay sonra ve taksit taksit tarafıma verebileceğini bildiriyor. bu durumda noterden ihtar çekmiş olsam ödeme daha erken olabilir mi acaba

 87. Merhaba 2013 Mayıs ayında beri özel bi firmada çalışıyorum. 11.10.2015 tarihinde evlendim ve şuan işten ayrılmak istiyorum.
  Kıdem tazminatı hakkım var evet ama yöneticime bu durumu bildirdikten sonra bana bi ihbar süresi belirtip şu kadar daha çalışman lazım der mi yoksa dilekceyi verdiğim gün iş yerimle ilişkim kesilir mi?

 88. Merhabalar
  şahısa ait bir fabrikada işçi olarak çalışıyorum 3 üncü senem bitti.. 20 ağustosta nikahim var 1 eylülde düğün iznim bn bir süre daha çalışmak istiyorum ama duyduğuma göre özel sektörde bir ayı geçtimi evlilik nedeniyle ciksan da tazminat alamıyorum bni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim ….

 89. merhaba ben 2012 yılından beri bir devlet kurumunda sözleşmeli olarak çalışıyorum.06.08.2016 tarihinde nikahım olacak 22.08.2016 tarihinde evlilik sebebiyle işten ayrılmayı düşünüyorum. Ara vermeden eşimin ailesine ait işte çalışmam kıdem tazminatımı almaya engel olur mu?İş çıkışı yapacağım tarihe kadar işverene herhangi bir ihbar yazısı yazmam gerekiyor mu sözlü beyan etmem yeterli olur mu?

 90. Merhaba benim esim 02.07.2014 tarihinde ise basladim ve 2 yillik sozlesmem mevcuttu.06.02.2016 tarihinde evlendim ve evlilik gerekcesiyle istifa edecegim.Bana 2 yillik sozlesme surem dolduktan sonra herhangi bir sozlesme yapilmadi.sozlesme tarihimin dolmus olmasi evlilik dolayisiyla kidem tazminatimi almakta sorun teskil eder mi?Konuyla ilgili calisma bakanligiyla da gorustum aldigim yanitlar arasinda farkliliklar vardi belirli sureli sozlesme yapildigi icin hak taleo edemezsiniz diyen de oldu alakasi yok alabilirsiniz diyen de.Bu konu hakkinda net bir cevap verebilir misiniz?Ayrica calistigim yerde yillik izinim ve bayram dolayisiyla ek mesai yaptigim icin alacaklarim mevcut bunlari evlilik nedeniyle istifa dilekcem de belirtmeli miyim yoksa baska bir yontem mi izlemeliyim?Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

   1. Diyaliz teknikeri olarak klinikte calismaktayim.okul donemimde verilen 1 yillik burs karsiliginda 2 yillik calismam gerektigine dair sozlesmem vardi

 91. Merhaba,18/02/2008 den beri çalışıyorum fakat sgk girişim 16 nisan 2008.1500 tl maaş alıyorum fakat sgkam asgari ücretten yatıyor.28/08/2015te evlendim,15/08/2016 itibariyle evlilikten dolayı işten çıkıcam inşallah.Kimi tanıdıklarım 25.000 iste daha aşağısını kabul etme diyor.İşverenim zaten sorunlu biri.Çıkışımla ilgili dilekçeyi bile verene kadar kırk takla attım.Asgari ücretten hesaplarıma göre 14 bin küsür çıkıyor.Tazminatım hangi ücret üzerinden hesaplanmalı,başka kimbilir bilmediğimiz,söylemeye çekindiğimiz hangi haklarımız vardır…

  1. Normal şartlar altında Kıdem Tazminatınız aldığınız ücretin brüt miktarı üzerinden hesaplanmalı. İşvereniniz bunu kabul etmez ise size önerilen parayı alıp imzaladığınız yere yasal haklarım saklıdır şeklinde bir şerh düşebilirsiniz sona isterseniz bakiyesi için dava açabilirsiniz

 92. Bu ay sözleşmem bitti ama çalışmaya devam ediyorum temmuzda nikahım olacak. Gene de tazminatımı alabilir miyim

 93. Merhaba ben 01.03.2014 tarihinden itibaren Özel bir şirkete bağlı devlete ait bir laboratuvar da belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışmaktayım.2 senem doldu evlilik sebebiyle işten ayrılmak istiyorum. Kıdem tazminatımı alabilir miyim

  1. Evlendiğiniz tarihten itibaren 1 yıllık sürenin içinde iseniz, iş akdinizi evlilik sebebi ile feshettiğinizi bildiren bir dilekçe verip kıdem tazminatınızı alabilirsiniz

   1. Bu ay sözleşmem bitti ama çalışmaya devam ediyorum temmuzda nikahım olacak. Gene de tazminatımı alabilir miyim

   2. Evlilik nedeni ile işten ayrılacağım ama ayrılmadan öncede bilgisini verdim 15 gün önce zor durumda bırakmamak adına ihbar tazminatimida alabilirmiyim haber verdim icin

 94. Merhaba 8 senedir devlet kurumunda şirket alımlı sekreter olarak çalışmaktayım.25 Ocak ta nikah.oldu.10 Temmuz da düğünm olacak ve 30 Haziran da işten ayrılmak istiyorum.Taseron firma.ile gorustugumde daha önceden dilekceyi kabul etmeyip ayrılmak istediğim gün gelmemi ayrılış yapacaklarını ve bana verecekleri çıkış evragi ile çalıştığım. kuruma kıdem.ttazminati için başvurabileceğim söylendi.Dilekcemi ayın otuzunda vermem doğru mudur ?İzlemem gereken yol bu şekilde midir?.Tesekkur ederim .

 95. Merhabalar, 2 sene 8 aydir ayni is yerinde calisiyorum. 5 ay once evlendim. Esim sebebiyle sehir degisikligi yapmak durumundayim, dolayisiyla is bulup isimden ayrilacagim. 1 sene dolmadan kidem tazminati alma ve ihbar suresi vermeme hakkim oldugunu biliyorum. Is yerimi zor durumda birakmamak icin istifadan sonra is devri icin bir sure daha calismayi dusunuyorum. Bu durumda ihbar tazminati alabilecek miyim? Ayrica yillik izinlerimin ucretini alma hakkim olacak mi? 

   

 96. Merhaba 2 yıl 6 aydır çalıştığım is yerimden 2 buçuk ay önce evlendiğim için tazminatimi alarak ayrılmak istiyorum noterden is feshini gönderdim patronum tazminatimi en gec ne zaman odemek zorunda?  Tesekkurler

 97. merhaba işten evlilik nedeniyle çıkacağım ihbar süresini beklemem gerekli mi? ihbar süresini beklemeden işten çıkarsam tazminatımı almamı gibi bir ihtimal varmı?şimdiden teşekkürler ilginiz için

 98. merhaba,
  2. evlilikte bu hak korunur mu? Hakkımı kullanabilir miyim ?
  br şeyi değiştirir mi ama ilk evliliğimde bu hakkımı kullanmamıştım,

  1. Yasanın amacından hareketle, ikinci evlilikte de bu hakkın korunabileceğini söyleyebiliriz.
   Av. Eren Evren

 99. Merhabalar.. şubat 2012 den beri tpao da iş kanuna tabii olarak (sözleşmeli kadrolu) çalışmaktayım mayıs 2014 te evlendim eşim istanbulda özel sektörde çalışıyor. herhangi bir şekilde tayin ya da geçici görevlendirme hakkım olmadığından iş yerimden ayrılmayı düşünüyorum kit kurumu olduğundan "evlilik nedeniyle" fesih hakkım doğar mı? İhbar öneli gerekir mi?İşe başlarken ilk ay tam maaş ve bir de çalıştığım gün kadarki maaşımı aldım bunların geri ödenmesi istenir mi? Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  1. Elif Hanım merhaba, iş sözleşmesi ile 4857 sy kanuna tabi olarak bir çalışmanız varsa evlilik nedeni ile fesih hakkınız doğar, ihbar öneli ile ilgili yasal bir açıklık olmamasına rağmen, Yargı kararlarına göre şimdilik ihbar öneli verilmesine gerek yok. İşe başlarken aldığınız maaşın statüsünü bilmemekle birlikte, ikramiye vs adı altında ise iade etmeniz gerekmez

 100. Merhabalar;
  Bende bir soru sormak istiyorum.10 aydır özel sektörde calisiyorum 5 ay öncede evlendim.Simdi evlilik nedeni ile işten ayriliyorum.Herhangi bir tazminat alabiliyormuyum? Issizlikten yararlanabiliyor?

  1. İşyerinde 1 yıllık sürenizi doldurmadan kıdem tazminatınızı alamazsınız, İş akdinizi kendiniz feshettiğiniz için ihbar tazminatı isteyemezsiniz. Sözleşmenizi evlilik sebebi ile siz feshettiğiniz için de işsizlik sigortasından da yararlanamazsınız

   1. Merhaba, 10 aydır çalışıyorum , evlilik sebebi ile ayrılmak istiyorum
    işyerim evlilik sebebi ayrılamayacağımı ihbar süresi olan 4 hafta çalışmamı istiyor , 1 yıldır çalışmadığım için ihbar süresini dayatıyor
    kıdem zaten olmuyor , ihbar süresini çalışmam gerekir mi?
    1 yıldan az çalışanlar kıdem tazminatı alamıyor, ihbar süresini çalışmak zorunda mı?
    yardımcı olabilir misiniz?

 101. merhaba..

  4 yıldır aynı firmada çalışıyorum.Evlilik nedeni ile iş sözleşmemi sonlandırmak ve kıdem tazminatımı almak için dilekçemi yazdım.Ancak kabul etmiyorlar.Ben dilekçemi teslim edip şirket mailine ve patronun şahsi mailine de göndersem ve işten ayrılsam .Dilekçemi işleme koymadıklarında şirketin ana mailine mail attığımı belirterek hakkımı savunabilirmiyim.Yada notere bildirsem bildirdikten sonra noterin dilekçemi şirkete teslim etmesini beklemelimiyim yoksa notere bildirdiğim andan itibaren işten ayrılabilir miyim ?

 102. merhaba..ben 29 nisanda evlendim ve evlilik sebebiyle işimden ayrıldım.noter yoluyla da dilekçemi şirkete gönderdim.ama buna rağman tazminatim ödenmedi.ne yapmam gerekiyor

 103. Merhaba Evlilik Nedeni ile kıdem tazminatımı almak için dilekçe yazacağım.Ancak mesailerim ve yıllık izinlerimin de kıdem tazminatımla ödenmesi için dilekçede belirtmem gerekir mi? Nasıl belirtmeliyim?

 104. Merhabalar benim de size bir sorum olacak. Bir firmada 5 yıldır çalışmaktayım. Her yıl işe girdi çıktı yapılıyor. 15,09,2014' te 5 yılımı doldurmuş oluyorum. 2 ekimde düğünüm var. İş yerimden kıdem tazminatı alabiliyor muyum?

 105. Merhaba,

  16 Eylul 2013 tarihinde ise basladim. 18 Ekim tarihinde evlenecegim. Bir bagimsiz denetim sirketinde calisiyorum ve yaptigimiz commitmentta her yil eylul ayinda gordugumuz 2 haftalik egitime tabi olduktan sonra 31 Mart tarihine kadar istifa edemeyecegimizi belirtiyoruz ve imzalamistik bu belgeyi ise girerken. Evlilik nedeniyle 18 Ekim tarihinden sonra istifa etmek istersem bu commitment yukumlulugunu surdurur mu? Yani 31 mart 2015 tarihini yine de beklemem gerekir mi? Yoksa 18 Ekim tarihinden sonra istedigim zaman istifa edebilir miyim? Yardimlarinizi rica ederim.
  Tesekkurler

  1. Merhaba, imzaladığınız commitment yasaya aykırı olamayacağı için 18 Ekim tarihinden sonra 1 yıl içinde Evlilik Sebebi ile istifa edebilir ve Kıdem Tazminatınızı alabilirsiniz

 106. merhaba,
  15 Ekim 2014 günü evleneceğim. Çalıştığım iş yerinde 2 yılımı doldurmuş olacağım.Sorum: Evlendiğim ertesi günü 16 Ekim'de iş yerine uğrayıp evlilik nedeniyle işten ayrıldığımda kıdem tazminatımı alabilir miyim ? Kimi yerlerde ne olursa olsun 2 yılını doldurmuş kişiler belirlenmiş olan ihbar süresine uygun olacak şekilde haber vermelidir deniyor, kimi yerlerde de evlilik nedeniyle ayrılmalarda ihbar süresi yoktur deniliyor. Hangi bilgi doğru? Bu iş kanundaki hangi madde ile açıklanmaktadır. Tam metin olarak; evlilik nedeniyle işten ayrılan kadınlarda ihbar öneli gerekmemektedir gibi bir metin var mıdır? Kanun maddesi ve ilgili fıkrasını paylaşabilir misiniz?

  1. Merhaba, Öncelikle evliliğiniz hayırlı olsun.

   Sorunuz ile ilgili olarak Sizin anlayabildiğiniz şekilde bir yasa maddesi yok. Ancak Yargıtay'ın görüşü değişmez ve bugünkü gibi kalmaya devam ederse 16 Ekim'de işten ayrıldığınızda hem Kıdem Tazminatınızı alabilirsiniz hem de İhbar öneli vermenize gerek kalmaz.

   Yazıyı okursanız orada bahsi geçen Yargıtay kararının bu görüşün temeli olduğunu görebilirsiniz.

 107. merhabalar benim de bir sorum olacak.11.08.2013 tarihinde evlendim ve dün ( 22.07.2014 ) tarihinde istifa ettim.yalnız ben yarın itibariyle izne çıkıyorum ve iznim de normal koşullarda 11.08.2014 bitiyordu.herhangi bir sıkıntı olur mu ? vermezlerse ne yapabilirim ? teşekkür ederim.

 108. Merhaba;
  25 ekim 2013 tarihinde işe basladim ama nikahim 10 eylul 2014 te. Isten 27 ekim 2014 tarihinde cikarsam 1 yilim dolmus oluyor. (Bu arada ekim 15 te yillik izin hakkimi kullanarak 27 ekimde cikis yapmayi düşünüyorum) evlilik nedeniyle cikacagim icin kidem tazminati alabilir miyim ?

  1. 27 Ekim 2014 tarihinde işten evlilik sebebi ile çıkarsanız kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Ancak Ekim 15'de 1 yıl süreniz dolmadığı için yıllık izin hakkınız olmayabilir. İşten çıktıktan sonra bu hakkı ücret olarak alabilirsiniz

 109. Merhaba, şubat 2014'ten itibaren devlete bağlı kadrolu olarak bir okulda çalışmaktayım. ağustosta evlenicem ve il değişikliği yapıcam. işte çalışmayı düşünmüyorum artık. devlete bağlı bir kurum olduğu için tazminat alabilmem mümkün mü_?
  Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.

 110. annem yaklaşık 6 senedir çalışıyor şuan 2. evliliğini gerçekleştirdi eşi çalışmasını istemediği için işten çıkması durumunda tazminat hakedebiliyormu ? ne yapması gerekiyor dilekçe vs
  iş yerinde dava vs açsanda alamazsın gibi ibare kulanmışlar sanırım yıldırmak içib.

  1. İkinci evliliği dahi olsa, evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde işverene vereceği "…….. tarihte vlendiğim için iş akdimi feshediyorum" şeklindeki bir dilekçe ile kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Dllekçenin kabul edilmemesi veya dilekçenin alındığına dair bir belge verilmemesi durumunda noterden gönderilmesi gerekmektedir.

   1. Merhabalar ben özel sektörde çalışıyorum 1 yılımı doldurmaya 14 gün kaldı ama evlilik nedeni ile işten ayrılmak durumundayım başka şehire tasindigim için kurumsal bir mağazada çalışıyorum rotasyonumuda yapmadılar tazminat alma şansım olabilirmi

 111. Belediyenin bir eğitim projesinde 8 yıldır görev almaktayım. Bu projenin yüklenicisi ise özel bir şirkettir. Tüm personel her 10 – 11 aylık dönemde girdi çıktı yapılarak işe devam etmekte ve sözleşme sonunda başka bir şirket ile sözleşmemiz yenilenmektedir. Her sene yeni bir şirket ile çalışıyoruz. Belirli süreli sözleşme yapılıyor. 1.sorum: bu projeyi yüklenen taşeron firma olarak mı nitelendirilir? 2. sorum: sözleşme süresi bittiğinde tazminat alma hakkımız doğar mı? 3. sorum: Kadın işçilerde evlillik nedeni ile işten ayrılma durumunda kıdem hakkı ortaya çıkıyor.Ben evlendim ancak evlendikten sonra 1 yıllık süre dolmadı. Ben evlendiğimde sözleşmem bitmişti. Sözleşmem yenilenmeden evlendim. Sözleşme yenilendi işe başladım. Bu durumda kıdem alabilir miyim?

  1. Taşeronların değişmesi ve sorumluluk ile ilgili olarak https://www.isveiscidavalari.com/2013/05/alt-isver… yazımıza bakabilirsiniz.

   Evlilik konusunda durumunuza bakmak lazım, Eüer iş akdiniz devredilmiş ise yani kesintisiz bir şekilde işyerinde çalışmaya devam etmiş iseniz, önceki haklarınız korunacağından evlilik sebebi ile feshedip kıdeminizi alabilirsiniz. Ancak mevcut iş ilişkisi yeni bir iş olarak kabul edilebilecek durumda ise kıdeminizi alamazsınız

 112. Merhabalar benim de bi sorum olacaktı peki çalıştığımiz yerde bir yılı doldurmadan da evlilik tazminati alabiliyor muyuz? Mesela ben 7aydır çalışıyorum ve 3ay sonra evlilik gerekçesiyle il değişikliginden işten ayrılmak zorunda kalicam bu şartlarda da evlilik tazminati alabilir miyim

 113. merhabalar ben 16.06.2013 tarıhınde evlendım ve eşim askere gıttıgı ıcın mecburen calısmaya devam ettım esım 05.06.2014 tarıhınde donecek ve ben calıstıgım kuruma sartlarından dolayı devam edemeyecegım. tazmınatımı alma hakkım oldugunu arastrdım ogrendım sayfanızdan ancak aklıma takılan bunu adım adım nasıl gerceklestırecegım? dılekcemı yazıp verdıgımde ya ısleme konulmaz ve bır 10 gun sonraya sarkıtırsa ısverenım. o zaman evlılıkten sonrakı 1 yılım dolmus oluyor. nasıl sekılde vermelıyım kı o ıstıfa dılekcesını daha garantı olsun.yardım olursanız cok ama cok sevınırım . ıyı calısmalar

  1. Merhaba; iş sözleşmenizi evlilik sebebine dayalı olarak en geç 16.06.2014 tarihine kadar feshedebilirsiniz. Bu durumda yalnızca Kıdem Tazminatına hak kazanır, ihbar tazminatı alamazsınız. Bu şekilde fesih için mevcut Yargı kararlarına göre önceden bildirim yapmaya da gerek yok. Önceden bildirim yapılmadığı gerekçesi ile ihbar tazminatı da ödemek zorunda değilsiniz. Sorunuza gelirsek; fesih bildiriminizi 07.06.2014 tarihinde Noter aracılığı ile ve APS gönderimli yaparsanız ve şirketin adresini doğru girerseniz bir sıkıntınız olmaz. Noter masrafı 100 TL civarında tutar. Ancak kendinizi güvenceye almış olursunuz. Bu masrafı yapmak istemezseniz, dilekçeinizin üzerine işveren şirketin yetkilisinden imzalı ve tarihli bir alındı şerhi düşmesini isteyebilirsiniz. Bu şekilde dilekçenizi alırlarsa o zaman notere gerek kalmaz. 

   1. çok tesekkur ederım dedıklerınız bana yol gosterdı ancak serh dedıgınız seyı cok ıyı anlayamadım.bılgılendırırsenız sevınırım.

 114. Size izin verirseniz bir sorum olacak.özel bir hukuk bürosunda icra takip elemanı olarak çalışıyorum. 5 yldan beri kesintisiz burdayım.Kendi patronlarıma çekiniyorum sormaya nettende araştırdım biraz ama bir bilirkişiden de öğrenmek istedim.Yakın zamanda düğünüm olacak ve Bulunduğum yerden başka bir yere gelin gidiyorum.İşten çıkarken kıdem tazminatı hakkım doğuyor mu ? ihbar tazminatı alabilir miyim ? ve son olarak evlendiğimde değilde, düğünden bir kaç ay sonra çıkmam esnasında da kıdem tazminatımı alabiliyor muyum ?

  1. Merhaba; 

   1473 sy Önceki İş Kanunu'nun halen daha yürürlükte olan 14.maddesine göre; 1 yıldan daha uzun bir süre bir işyerinde çalışan kadın işçi, evlendikten sonra 1 yıl içerisinde iş akdini "Evlilik Sebebi ile" feshederse kıdem tazminatına hak kazanmaktadır. Patronlarınız da hukukçu olduğu için bu kuralı çok iyi bileceklerdir. Evlendikten sonra 1 yıl içinde iş akdinizi "evlilik sebebi" ile feshettiğinizi patronlarınıza bildirirseniz size kıdem tazminatı ödemenizi yapacaklardır. 

   Av. Eren Evren

   Okyay & Evren Avukatlık Ofisi

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir