İşyerinde İşçilerin Birbirleri ile Tartışması ve Kavga

isyerinde-kavga

 

İşyerinde işçiler arasında bir tartışma veya kavga çıktığında ne olacaktır ? İş Kanunu'nun 25/2-d maddesine göre; İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması iş sözleşmesinin feshi için haklı fesih sebebidir .

İşverenin işyerinde kendisi ile veya bir başka işçi ile tartışan veya kavga eden işçisini bildirimsiz ve tazminatsız olarak işten çıkartmaya hakkı var.

Ancak işyerindeki kavga veya tartışmayı başlatan veya tartışmanın içine giren işçi sayısı birden fazla ise durum ne olacaktır ?

İşveren tartışmanın veya kavganın içindeki bir işçiyi işten çıkartıp diğerine sadece uyarı cezası vermesi mümkün müdür ? Bu durumda işten çıkartılan işçi ne yapabilir ?

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi'nin 07.03.2013 tarih ve 2010/50084 E ve 2013/8211 K sy kararında bu durum tartışılmıştır.

Karara konu olan olaylarda; işveren işyerinde diğer bir işçi ile tartışmaya giren işçinin iş akdini feshetmiş ve işçi de tazminatları için alacak davası açmıştır.

Yargıtay dosyayı incelediğinde kavgayı başlatanın davacı değil diğer işçi olduğu ve diğer işçinin iş akdinin feshedilmemesinin işverenin eşit davranma borcuna aykırılık doğurduğu gerekçesi ile işçinin iş sözleşmesinin haklı sebeple feshedilmediğine karar vermiştir.

Kararın özeti şu şekilde;

Feshe konu olayda ilk olarak tartışmayı başlatanın iş yerindeki diğer işçi S.P. olduğu ve bu işçinin iş akdinin feshedilmediği anlaşılmaktadır. İş verence davacının iş akdinin sona ermesine karşın olayı başlatan ve davacıya küfreden işçi S.P.‘nin sözleşmesinin feshedilmemesi davalı işveren açısından eşit işlem borcuna aykırılık oluşturur. Dairemizin Yerleşik uygulamaları bu şekilde olup somut olayda davacı yararına kıdem ve ihbar tazminatının hüküm altına alınması gerekirken reddi isabetsiz olup, bozmayı gerektirmiştir. 

Bu sebeple işyerinde kavga veya tartışma çıktığında durum iyi analiz edilmeli, kavgayı çıkartan işçi doğru tespit edilmeli ve kavga veya tartışmanın çıkmasında eşit kusuru olan işçilere eşit bir ceza verilmeli.

Av. Eren Evren
Okyay & Evren Avukatlık Ofisi

www.okyayevren.av.tr

 

13 yorum

 1. Genelde isyerlerindeki cikan kavgalarin nedeni daha once calisan isciler kendilerini yormamak icin ise yeni basliyana kendi islerini yaptirmak istiyolar yeni basliyan iscide ben cok yoruldum kendi isinizi kendiniz yapin diyince ben senden kidemliyim ya beni dinle yada kendin bilirsin gibi davranis sali yanlar oluyo kendimde bu sekilde olaylarla karsilas tim kib.

  1. yanlış yorum,Ben 9 yıl bir ünüversite kantinci olarak çalışırken torpilli tabir edilen biri geldi kasaya geçti ve lanlı konuşmaya başladı canıma tak dedi laf dalaşı yaptık iş çıkışı bana saldırdı ve yannızca benim iş akdifim fest edildi

 2. Efendim ben bi isyerinde calismaya basladim sen bizden sonra ise girdiyin icin bizim isteklerimizi yapacan dediler bende fazla bisey isteyip beni yormazsaniz olur dedim daha sonra biri gitti saatlerce telefonla konustu diyeri cay icip durdu diyeri belim agriyo diye agir bazemeleri bana tasittirdi ben hepsiyle kavga etmeyi dusundum bide ceza evine girmektense en iyisi istifa ettim ve bu durumu patrona anlatsam kim bilir diyer isciler yalan atip beni suclu ilan ederler diye dusundum?

 3. bende yeni giren işciye işi öretiyodum kargo sektöründeyim adama 10 boyunca yardım cı oldum işi örensın sıkıntı cekmesın diye 2 gün önce sabah aracı yükledık dağıtıma cık cak tım ondan bırazdaha serı olursan işimiz biter istirat ederiz dedim oda benim ayagım sakat potansıyelım bu işine gelmiyosa genel müdürlüğe şikayet et dedi bende subeye gelıp patrona söle dedım subeye gittik adam iner inmez patrona bu adam kimki ben len urasıyo dedı ben de sınırlenip ustune yürüdüm omuzlarından tutup yere yatırdım vurmadım bile adam öldürmeye tesebbüsten suc duyurusu yapmıs karakola kamera kayıtlarıda var patronda beni sucluyo siz söleyin bu neo lur .

  1. İşçinin işyerinde bir başka işçiye sataşması işveren açısından haklı sebeple fesih imkanı sağlar. Vurmasanız bile işvereninizin sizin iş akdinizi herhangi bri tazminat ödemeksizin feshetmeye hakkı olacaktır.

   1. Sayın Eren Evren bey siirt maden ocağında olan göçük olayında 16 arkadaşımız hayatını kaybetti bu arkadaşları çıkarmaya çalışırken o olayın psikolojisi ile vardiya amirimle bi tartışma yaşadım bu tartışmadan oturu 25 madde göre iş akdim fesh edildi yalnız karşılıklı sinkafli sözler oldu tartıştığımız insana hiç bir ceza verilmedi bu göçükten ötürü bi hak alamazmiyim karokoladaki fadesinde sikayetci değil

    1. Eğer amiriniz ile yaşadığınız olay ile Siirt’teki göçük aynı zamana denk geliyorsa, işyeri geçmişinizde başka da bir olayınız o zaman en azından fesih haksız ama geçerli sayılabilir ve kıdem tazminatı alabilirsiniz

 4. BEN BİR İŞÇİNİN KAMU MENFAAT ADINA KASADA YANLIŞ BİR OLAYINI GÖRUP MUDUR SÖYLEYİP ODA SEN KARIŞMA DEYİP, BENİ FARKLI BİR YER ÇEKİP, SONRA BENİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ DARP ETMİŞ ARDINDADA ESKİ YERİME YOLLAMIŞ ORDAKİ KİŞİ BANA SALDIRMIŞ 2000 TL O CEZA YERKEN BEN 1000 TL YEDİM VE YANNIZCA MAHKEME BİTMEDEN İŞ AKTİM FEST ETTİLER İŞ MAHKEMESİNDE RED OLUP TEMİZE GİTTİ SONUÇ NE OLUR NE ZAMAN TEMİZDEN GELİR…

 5. Kurumsal bir iş yerinde kasiyer olarak çalışıyorum, müşterinin beklememesi adına sorunlu bir müşteriyi iade için iade alınan kasaya yönlendirdim, daha sonra iade alan arkadaşı göremediğim için anons yaptım, ve bana gelip müşteri içinde hakaret ve küfür etti, sonra ağız dalaşı yaptık, daha sonra yine küfür etti ben de elimdeki ürünü ona fırlattım o da aynı şekilde karşılık verdi, daha sonra istifa yazılmamız istendi ikimizdende sendika uyarısı ile yazmadık, ve savunma yazdırdılar, uzaklaştırma aldığımızı söyleyip, kamera kaydı ve savunmalar dahilinde disiplin kurulu kararına göre haber vereceklerini söylediler, Bu durum da ne olur?

  1. Müşteriye karşı yaptığınız davranışlar da fesih sebebi olabilir. Burada olayı başlatan siz değilseniz, davranışlarınız meşru müdafa sınırı kapsamında değil ise o zaman geçerli sebeple fesih hakkı doğar ve kıdem ve ihbar tazminatınızı alabilirsiniz. Ancak olayın iyi değerlendirilmesi gerekir.

 6. Merhabayın benim başımdan bir olay geçti bir iş arkadaşı ile tartıştık ve bana cisim fırlattı vede ardından bana vurdu ama ben hiç vurmadım vede beni işten çıkardılar şimdi ben hakkımı alamadım ne yapmam gerekiyor benim

  1. Olayın sizin anlattığınız şekilde olduğunu tanıklarla veya kamera görüntüleri ile ispatlarsanız, işveren aleyhine açacağınız dava ile haklarınızı almanız mümkün olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir