İdari İzinli Günlerde Çalışan İşçi Bayram Tatili Ücretine Hak Kazanır mı ?

2017 yılının Kurban Bayramı tatilinden önce Hükümet tarafından 28.08.2017, 29.08.2017 ve 31.08.2017 tarihleri için kamu personeline idari izin verilmiştir. Hükümet tarafından kendi personeli olan kamu personelin verilen idari izin özel sektörü etikileyecek midir ? İdari izinli günlerde çalışan bir işçi yasada belirtilen bayram tatili ücretine hak kazanır mı ?

Bu soruların cevaplarını verebilmek için öncelikle yasal mevzuatı incelemek gerekli.

İş Kanunu’nun 47.maddesine göre; Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.

Yasal düzenlemeye göre; Kanunlarda Ulusal Bayram olarak adlandırılan günlerde çalışan işçiye çalıştığı her gün için ilave bir günlük ücretinin ödeneceği düzenlenmiştir. Peki Bayram günü nedir ? Hangi günler bayram günü olarak kabul edilir ? Örneğin idari izinli günler de bayram günü olarak kabul edilir mi ? 

Bu sorunun cevabı için Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanunu’u incelediğimizde; tatilin takvimin hangi günü olduğuna dair bir açık düzenleme bulamıyoruz. Fakat Yasanın 2/b-2.maddesinde Kurban Bayramı’nın “Dini Bayram” olarak düzenlendiği ve Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 4.5 gün olduğu düzenlenmiştir. 

Bu sebeple arefe gününün tespiti önemlidir. Arefe gününün tespiti için de Diyanet’in duyurularına bakıyoruz. Arefe gününün de 31.08.2017 olduğunu görebiliyoruz.

Bu tespitlerden sonra 2017 yılı Kurban Bayramı’nın 31.08.2017 arefe gününden itibaren 4,5 gün olduğunu söyleyebiliriz. 

28.08.2017 – 29.08.2017 ve 31.08.2017 tarihlerinin tatil ilan edilmesine dair mevzuatı incelersek, yukarıda yazdığımız yasal düzenlemelerin aksine bir düzenleme bulamıyoruz. Sadece Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 15/08/2017 tarihli ve 56329 sayılı yazısı ile; kurum yöneticileri tarafından gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede eleman bulundurulması kaydıyla; kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların, 28 Ağustos Pazartesi gününden itibaren iki gün; 31 Ağustos Perşembe günü yarım gün idari izinli sayılmaları ve idari izin süresince görevli olanlara herhangi bir fazla ödemede bulunulmayacağı, ancak kullanamadıkları idari izinleri, idarenin uygun gördüğü zamanlarda kullandırılabileceği” bildirilmiştir.

Bu düzenlemenin sadece Kamu personelini ilgilendirdiği açık olup Kamu personeline verilen idari izin döneminde çalışacak olan özel sektör çalışan işçinin herhangi bir bayram tatili ücreti alması mümkün değildir.

Av. Eren Evren

        Okyay | Evren 

Avukatlık & Arabuluculuk 

   www.okyayevren.com

6 yorum

  1. Maaş bodrolarında gösterilmesi mecburı.. Ama malesef… Ayrıca hizmet alım denen bir iş yapıyorum ama her zaman resmi iş yapıyorum benim statüm nedir çözemedim şirket dönem dönem değişiyor

  2. Merhaba .Kamu da çalışan daimi işçi personelim.bu zamana kadar tüm idari izinlerde calistim .Ve daha sonradan da bu idari izinlerin yerine hiç tatil yaptirilmadi.Sordugumuzda siz vardiyacisiniz size idari izin yok diyorlar.Ayni iş yerinde sürekli gündüz çalışan işçiler idari izinli sayiliyor.Burda idari izin hakkımızı nasıl talep edebiliriz.Saygilar

        1. Evet Kamuda da çalışsanız, haklarınızı idare mahkemesinde aramak zorundasınız. İdari izin vermiyorlar ise, başka gün izin hakkı için idari yollardan çözüme ulaşmanız gerekiyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir