Eğitim Sisteminin Üvey Evlatları Olan Özel Okul ve Dershane Öğretmenlerin Hakları


ozel-ogretmenlerin-haklari

Ülkemizde Dershanelerde ve Özel Okullarda görev yapan Öğretmenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok Bu öğretmenlerimizin tümü, aynı kurumda dahi çalışsalar, kanundan kaynaklı olarak her yıl belirli süreli sözleşme yapmak zorunda kalıyorlar. Bu her yıl yapılan sözleşmelerle haklarının ne kadar gasbedildiği ancak buna rağmen bir o kadar da az dava açtıklarını incelediğim Yargıtay kararlarından üzülerek görüyorum. Eğer aynı kurumda kalacaklarsa sözleşme döneminde tüm öğretmenlerin kafasında şu sorular cevap aramaktadır.

 • Acaba iş akdim yenilenecek
 • Hangi  şartlarla yenilenecek ?
 • Sözleşmemi yenilemezlerse ne yapabilirim?

5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun  Özlük Hakları ve Sorumluluklar başlıklı  9. Maddesi      ” Kurumlarda çalışan yönetici, öğretmen, uzman öğretici ve usta öğreticiler ile kurucu veya kurucu temsilcisi arasında yapılacak iş sözleşmesi, en az bir takvim yılı süreli olmak üzere yönetmelikle belirtilen esaslara göre yazılı olarak yapılır. Mazeretleri nedeniyle kurumdan ayrılan öğretmen ve öğreticilerin yerine alınacak olanlar ile devredilen kurumların yönetici, öğretmen ve öğreticileri ile bir yıldan daha az bir süre için de iş sözleşmesi yapılabilir.

Okullarda yöneticilik ve eğitim-öğretim hizmeti yapanlara, kıdemlerine göre (emekliler hariç) dengi resmi okullarda ödenen aylık ile sosyal yardım kapsamındaki ek ödeme tutarlarından az ücret verilemez.” Hükmünü içermektedir.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun  02.02.2011 tarih, 2010/9-666 E. 2011/18 K. Nolu kararında da belirttiği görüşüne göre; her yıl yinelenen bu zincirleme iş sözleşmeleri, kanundan kaynaklı olarak belirli süreli olduğu için belirsiz hale gelmez, Özel Öğretim Kurumu öğretmenlerinin belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçi olması nedeniyle iş güvencesi hükümlerinden yararlanması mümkün bulunmamakta ancak elbette İş Kanunu kapsamındadır. Peki bunun sonucu nedir?

 • Yaz Döneminde Ücret Alacağı : Kural olarak ücret çalışma karşılığıdır. Ancak 5580 sayılı yasaya göre yapılan iş sözleşmeleri bir yıldan daha az süreli olamayacağından, okulların kapalı olduğu dönemde fiilen eğitim hizmeti verilmese dahi, bu sözleşmeye tabi öğretmenler ücrete hak kazanırlar. Bununla birlikte okulların kapalı olduğu bu dönemde sınav, etüd ve çeşitli meslek içi eğitim gibi nedenlerle öğretmenlerin okulda hazır bulunmaları gerekebilir. Anılan dönemle ilgili işverenin ücret ödeme borcunun doğması için öğretmenin sözleşme, yasa veya yönetmeliklerden kaynaklanan diğer görevlerini yerine getirmiş olması gerekir. Ancak kurumun  kapalı olduğu dönemde çalıştığını ve kendisine verilen görevleri yerine getirdiğini kanıtlayamayan öğretmenin ücrete hak kazanılması olanağı bulunmamaktadır.

 • Kıdem Tazminatı : Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 03.10.2011 tarih, 2009/22355 E. 2011/34265 K. Nolu kararında; Halen yürürlükte olan ve kıdem tazminatını düzenleyen 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesinde  "Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet akitlerinin…" cümlesi ile iş sözleşmesinin belirli ya da belirsiz süreli olmasının kıdem tazminatına hak kazanma açısından önemli olmadığı belirtilmiştir. Burada önemli olan fesih iradesinin kim tarafından ortaya konulduğu ve kıdem tazminatına hak kazanma koşullarının gerçekleşip gerçekleşmediğidir. Örneğin belirli süreli iş sözleşmesini 4857 sayılı İş Kanunu'nun 24. maddesi uyarınca haklı nedenle fesheden işçi bir yıllık kıdem koşulu gerçekleştiği takdirde kıdem tazminatına hak kazanacaktır.

 

 • İhbar Tazminatı : İhbar Tazminatı hususunda ise Yargıtay, bu sözleşmelerin yasadan kaynaklı olarak belirli süreli olması nedeniyle sözleşme bitiminde yenilenmemesinin ihbar tazminatına hak kazandırmayacağı görüşündedir. İş akdinin süresinden önce işverence haksız olarak feshi halinde ise öğretmen, zaten süre sonuna kadar olan ücretine hak kazanacaktır.

 

 • Yıllık Ücretli İzin Hakkı : Yargıtay bir kararında, yaz döneminde okullar ve dershaneler kapalı olduğu için öğretmenlerin zaten yıllık izin kullandıklarını bu sebeple izin ücreti hakkının olmadığına karar vermişse de elbette bu, yaz döneminde de ücret almaya devam eden öğretmenler için geçerli olup, ders başı ücret olan bir çok öğretmen yaz döneminde ücret alamamakta ve her ne kadar yıllık izinlerini kullanıyor görünseler de yasada düzenlenen “Yıllık Ücretli İzin Hakkı” nı alamamaktadırlar, yaz döneminde ücret almayan öğretmenlerin yıllık izin ücreti haklarının olduğu görüşündeyiz

 • Fazla Çalışma Alacağı : İş Kanunu gereği haftada 45 saati aşan çalışmalar fazla çalışma olarak kabul edilmektedir. Haftalık çalışma süresi hesap edilirken, sadece ders saati değil etüd ve birebir çalışmaları için kurumda geçen zaman da fazla çalışma hesabına dahil edilir. Haftalık 45 saati aşan çalışmalar için ödeme yapılmıyorsa dava yoluyla fazla çalışma alacağı da istenebilir.

Avukat Yüksel Okyay Evren

Okyay & Evren Avukatlık Ofisi

www.okyayevren.av.tr

54 thoughts on “Eğitim Sisteminin Üvey Evlatları Olan Özel Okul ve Dershane Öğretmenlerin Hakları

 1. Annem 12 senedir emekli sandığından emekli öğretmen, Özel bir eğitim kurumunda 2004 mayıs ayından beri 10 seneden bu yana öğretmenlik görevine devam etmektedir. Geçtiğimiz mayıs ayında beyin kanaması geçirdi ve şuan sağlık durumu çalışmaya elverişli olmadığı için sağlık raporu alarak kıdem tazminatı talebiyle koleje başvurmak istiyoruz. Kasım sonunda sözleşmesi dolmaktadır. Fakat işyeri avukatlarından gelen bilgiye göre özel okullarda her sene belirli süreli sözleşme yapıldığı ve bunun için kıdem tazminatı talebinde bulunamayacaklarını belirttiler.

  Özel eğitim kurumları yönetmeliğini de göze alarak 10 senelik kıdem tazminatını almak için nasıl bir yol izlememiz gerektiği konusunda sizin görüşlerinizi alabilir miyiz?

  Bir heyet raporu ile çalışamayacak durumda olduğunu ispat edip haklı sebepten iş akdini fesh edebilir miyiz? Ve bu fesh e istinaden kıdem tazminatı almaya hak kazanabilir miyiz?

  Konuyla ilgili görüşlerinizi alabilir miyim? Yardımlarınızı rica ediyorum.

 2. Sayın Avukat Bey merhabalar.

  Ben de özel okulda sınıf öğretmeni olarak çalışmaktayım.Normalde yaz tatilinde yapmayı planladığımız düğünümüz nişanlımın askerliğinin uzun dönem çıkması sebebiyle önümüzdeki kasım ayına kaldı.yani çalıştığım döneme 🙁 şimdi bu durumda evlilik izni hakkı gibi bir durumum var mı yasal olarak? yoksa kurumun insiyatifine mi bağlı bu izin? eğer yasal olarak hakkım varsa kaç gün izin alabiliyorum? bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler..

 3. Merhaba, ozek bir kolejle1 yillik sozlesmem var. gelecek sene.icin de sozlesme imzalamak istiyorum ancak nisanlimin isinden dolayisehir degisikligi yapmam gerekiyor ve 2014 aralikta evlenmeyi dusunuyoruz yani donem bitmeden. Bu durumda sozlesmemi iptsl edebilme ve evlilik tazminati alma hakkim bulunuyormu?

 4. Merhaba, 10 yıl boyunca çalıştığım özel okuldan temelli yurt dışına yerleşme sebebiyle ayrılmam halinde kıdem tazminatı alma hakkım doğar mı? Her Mayıs'ta bir yıl sonranın görüşmesi yapılmaktadır, acaba ne zaman okuluma bir sonraki sene çalışmayacağımı açıklamalıyım? Ben çalışmak istemediğimi söylediğim için tazminat ödemeyebilirler mi?

  teşekkürler,

 5. Bir özel okulda öğretmenim. Haziran ayında tüp bebek tedavisi görerek hamile kaldım. Sözleşmem gereği Eylül ayına kadar iş antlaşmam var. 4 yıldır aynı kurumda çalışmaktayım. Haziran ayında gelecek seneye ait sözleşme görüşmemizde hamileliğimden dolayı ya daha az paraya çalışmam yada seneye anlaşmayacaklarını söylediler. Böyle bir durumda haklarım nelerdir?

 6. Ben 4 yıldır aynı kurumda sözleşmeli öğretmen olarak çalışmaktayım. Haziran ayında tüp bebek tedavisi ile hamile kaldım ve bu tedavi için izin aldığım da ve durumum hakkında idareye bilgi verdim. Yıl sonu sözleşme yenileme toplantısında benim seneye hamile olacağımdan ve 2. dönem izinli olacağımdan dolayı verim veremeyeceğimi söylediler ve 2 seçenek sundular

  1- Maaşımda azalma

  2- İş akdinin sonlandırılması.

  İş akdim eylül ayında bitiyor. Böyle bir durumda haklarım neler. Eğer kurumum beni bu şekilde işten çıkartırsa hangi yolları izlemeliyim.

  Şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkürler.

 7. özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezinde okul öncesi öğretmeniyim.üç senedir çalışıyorum.sözleşmemi yakın zamanda yeniledim.sizden şunu öğrenmek istiyorum.yıllık izin hakkım ne kadardır .okul yazında eğitime devam etmektedir

 8. merhabalar

  ben özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde öğretmen olarak çalışmaktaydım.10 mayısta evlendim ve haziranın 18inde sözleşmem bitti.ve okul istediği halde ben sözleşmeyi yenilemek istemedim.şimdi evlilik tazminat hakkımı kaybetmiş mi oldum? illa sözleşme bitmeden evlilikten dolayı istifa mı etmem gerekiyordu ?

 9. mrb özel bir lisede öğretmen olarak çalışmaktayım.bir yıllık sözleşme yapıldı ve 12 maaşla anlaşındı. fakat patron ben 10 ay öderim temmuz ve ağutos maaş vermem diyor. işine gelirse diyor. ayrıca son7 aydır maaşımı 200 lira eksik yatırıyor ne yapabilirim.

  teşekkürler

 10. Merhaba.Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde okul öncesi öğretmen olarak çalışıyorum.

  Sözleşmeler yıllık oalrak yapılıyor.23 Ağustos'ta kurumdaki 2. yılım dolacak ve sözleşmemi yenilemeyeceğim.Kurum çalışanlarına karşı çok kötü davranıyor.

  Geçen yıldan kalan 6 günlük iznimi ağustos ayında kullanacağım ama bu sözleşme yılından olan yıllık iznimi sözleşme yenilemeyecek olmamdan dolayı kullanabilir miyim ?

 11. Servet Bey,

  Çalışığım özel okul ilk senemi doldurdum

  "Okullarda yöneticilik ve eğitim-öğretim hizmeti yapanlara, kıdemlerine göre (emekliler hariç) dengi resmi okullarda ödenen aylık ile sosyal yardım kapsamındaki ek ödeme tutarlarından az ücret verilemez.” Hükmünü içermektedir./" bu seney değişen özel öğretim kanunuyla birlikte bunun değiştiğini söylüyor yöneticiler ve daha düşükten sözleşme yapılabilecekmiş bu doğru mudur?

  Bir de yaz döneminde okul hazırlık ve tanıtım faaliyetleri için gelinmediği takdirde ücret ödemesinin yapılmayacağı söylüyor sömestr tatili içinde böyle bir uygulamaya kalkabilirler mi?

 12. merhabalar bır kolejde ogretmen olarak çalışmak uzere hazıran ayında sozlesme yaptık.ancak işbaşı tarıhım eylul.bu surecte hıcbır maaş ya da sigorta yatırmaları gıbı haklarım olmuyor mu?

 13. merhabalar Eren Bey. Ben 22.06.2010 tarihinden beri bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezınde öğretmen olarak çalışmaktayım. 5. senenın içindeyim ve 22.06.2015 te 5 yılımı tamamlayacağım ; ancak işveren tarafından sözleşmemım yenılenmeyeceğini biliyorum ve tarafıma herhangı yazılı bır acıklamada bulunmayacaklar. Maaşlarımız asgarı ücret artı ve gerı kalanını elden alıyoruz ama bunun için herhangı bır yazılı evrak ımzalamıyoruz. Şimdi de tazmınat ödememek için elden aldığım kısmı bankaya internet üzerinden hasabıma maaşımdan ayrı her ay taksıtle tazmınat olarak yatırmaya başladılar. Ben de ınternet üzerinden açıklamalı iade ediyorum fakat bu defa elden de vermemeye başladılar ancak haklı olduğumu kanıtlayacak bır delılım, şahidim yok. ve 22.06.2015te sözleşme kendiliğinden bitmiş olacak. Önerilerinize ihtiyacımız var. cevap için teşekkürler.

 14. merhaba, özel bir okulda müzik öğretmeniyim. haziran ayında önümüzdeki dönem için sözlü olarak anlaştığım okulum tatil olunca bana istediğim parayı veremeyeceklerini telefon aracışığı ile ilettiler.Ben de o ücretle çalışamayacağımı belirttim bunun üzerine bana o zaman gelin istifanızı yazın hocam dediler ve ayrıca anlaşmam 12 ay olmasına rağmen bana yaz döneminde maaş vermeyeceklerini belirttiler Ben de istifamı yazmayı reddettim. Bu arada başka bir okulla yine sözlü olarak anlaşma yaptım 1,5 aydır da çalışıyorum. Dün eski kurumumun kurucusu ile görüşmeye gittiğimde bana ısrarla maaşımı vermeyeceğini söyledi ben de mahkemeye gitmek zorunda olduğumu belirttim. beyefendi bağarmaya başladı ve bana madem öyle hemen yarın işe başlıyorsunuz ve önümüzdeki dönemde de geçen dönemde ki maaşınla çalışacaksın dedi. Ben de o paraya asla devam etmeyeceğimi belirterk odadan çıktım. iş mahkemesine gitmeli miyim? Ptesi eski kurumda olmak zorunda mıyım? Ne yapmam gerekiyor lütfen acil cevap verin.. şimdiden teşekkür ederim.

 15. Mrb ben bir rehabilitasyon merkezinde 1 senedir calismaktayim yillik iznimin bir hafta oldugu soyleniyor dogrumu

 16. Merhaba, çok bilgilendirici olmuş. Ben 2 senedir izmir'de bir özel okulda çalışmaktayım. Bu sene kpss'e girecekleri sordular. Bende gireceğimi ama atamaya başvurup başvurmayacağımın belli olmadığını söyledim. Benim yerime öğretmen bulmuşlar, ve beni geçen mayıs ayında seneye seninle çalışmayacağız eylülde işsizsin dediler. şimdi benim sözleşmem bu ay bitiyor. bana istifa imzalatmaya çalışıyorlar. ben istifa edeceğimi hiç söylememiştim bile. sürekli telefonla taciz ediyorlar, nasıl kıdem tazminatı alabilirim. teşekkürler.

 17. merhaba ben bir kolejde öğretmen olarak 1 yıldır kadrolu olarak çalışmaktayım. önümüzde ki yıl için sözleşme imzaladım ama bu sözleşmenin kopyasını bana vermediler. sözleşme haziranda imzalandı ama geçerlilik tarihi 1 eylül 2014-1 eylül 2015 arası. yeni yıl geçen hafta önce işe başladığımda branşımızın ders sayısının,sınıf sayısı azalması sebebiyle düştüğünü öğrendik ve iki öğretmenden birinin işten çıkarılma ihtimali ile karşı karşıyayız. eğer bu durum gerçekleşirse haklarım nelerdir? teşekkür ederim

 18. Merhaba avukat bey .ben bu yıl özel bir kolejle anlaşma yaptım önümüzdeki günlerde 1 yıllık sözleşme imzalamaya gidicem öncelikle sormak istediğim nelere dikkat etmem gerektiği ve eğer sözleşme yaptıktan sonra sözleşmem bitmeden ayrılmak istersem ne gibi zorlukla karşılaşırım ve son olarak 1 yıllık sözleşmede yaz ayındada maaş veriliyormu

 19. Merhaba.2 yıldır çalıştığım kurumumdan bu sene ayrıldım.

  Geçen senin yıllık izinlerini bu sene kullanabildim ama bu çalıştığım senenin yıllık izinlerini vermiyorlar.Nedeni de sözleşme yenilemediğim için yıllık izine hak kazanmadığımmış.

  Benim bildiğim sözleşme yenilemesem bile 1 yıl dolduktan sonra yıllık iznimin ücretini hesabıma yatırmaları gerekiyormuş.

  Peki bunu nasıl sağlamalıyım.Milli eğitime mi başvurmam lazım yoksa idare mahkemesine dava m açmalıyım ?

 20. Merhaba ben özel bir kolejde 1 yılımı tamamladım. Şu an hamileyim doğumum Martta olacak. Bunu çalıştığım kuruma ilettiğimde bu yıl için sözleşmemin yenilenmeme durumuyla karşılaşırsam haklarım nelerdir?

 21. Merhabalar, 11 aydır müdür yardımcısı olarak çalıştığım özel okul tarafından işten çıkarıldım. İşsizlik maaşına başvurdum ve onay bekliyorum. Okul yönetimi meb/ mebbis den beni düşürmeleri için istifa dilekçesi yazmam ve imzalamam gerektiğini söylüyor. İstifa dilekçesi yazarsam sgk tarafından görüldüğünde işsizlik maaşım iptal edilmez mi? Meb için iş akdi fesih bildirimi yeterli değil mi? Neden benden istifa dilekçesi istiyorlar? Bu dilekçeyi vermeli miyim? Vereceksem nasıl bir dilekçe yazmalıyım?

 22. merhabalar avukat bey, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde okul öncesi öğretmeni olarak işe başlamayı düşünüyorum. 1 yıllık sözleşme imzalayacağız. fakat sözleşmemin süresi dolmadan evlilik planım olabilir. böyle bir durumda 1 yıllık sözleşmem dolmadan izin hakkım nedir?

 23. Çalıştığım kurum pedagojik formasyon eğitimi için üniversitedeki ders saatlerimde izin vermiyor. Kurumun bizim formasyon derslerimize gitmemize engel olma ya da bu durumda işimize son verme hakkı varmıdır? Ilgili şikayeti nereye yapabiliriz?

 24. ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE KADRO VERİLSİN İMZA KAMPANYASI
  https://imzakampanyam.com/ucretli-ogretmenlere-ka
  Ücretli Öğretmeler olarak tüm ülkem insanından İmza Kampanyamıza destek bekliyoruz. Kadrolu meslektaşlarımızın aldığı ücretin 1/3'i kadar ücretle ülkemiz çocuk ve gençlerini modern çağımızın gereği ilim ve irfan ışığıyla taçlandırarak mutlu bir geleceğe hazırlama gayreti içindeyiz. Lütfen duyarsız bize ve mevcut çalışma şartlarımıza duyarsız kalmayınız. Sanal İmza atarak bize destek olunuz.

 25. Merhaba,
  Bir özel okulda sınıf öğretmeni olarak çalışıyorum. Salı günü istifa dilekçesi vereceğim. Yalnız bize sözleşmemizin örneğini vermediler. Tek taraflı fesh etme durumunda benden tazminat alabilirler mi? Bir de maaşımızın bir kısmını elden alıyoruz ve maaş bodrosu filan da imzalamıyoruz. Bu noktada bizim üzerimizden vergi mi düşürüyorlar, buna hakları var mı? İstifa ettikten sonra ya da dilekçe veriliş aşamasında hukuksal olarak beni tehdit ederlerse ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

 26. Merhabalar, Özel bir eğitim kurumunda 5 aydır çalışmaktayım. Seneye başka okulda çalışmayı düşünüyorum şöyle bir sorum olacaktı sözleşmem 12 aylık yapıldı yani 1 eylülde bitiyor. Bu nedenle ben kuruma seneye çalışmak istemediğimi belirttiğim takdirde yazın maaş alma şansım varmıdır? Sonuçta sözleşme 1 yıllık ve ben 1 yıl çalışmış bulunuyorum. Veya bunun için işten ayrılma sürecinde nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Şimdiden çok teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir