İşçi Alacaklarında İşçi ve İşveren Avukatları

İşçi Alacaklarında İşçi ve İşveren Avukatları

İş Yargısı ve Usul Kuralları, Slider İşçi Alacaklarında İşçi ve İşveren Avukatları için 14 yorum

isci-dava-avukat

İş hukuku ile uğraşan hukukçuların büyük bir bölümüne göre İş Hukukunun amacı işverene karşı zayıf durumda işçilerin korunmasıdır. Bu korunmanın sağlanması için ise İşçi Lehine Yorum ilkesi geliştirilmiş ve İşçilere normal hukuktakilerden ayrıcalıklı bir takım haklar sağlanmıştır. İş Hukukunda en çok uyuşmazlık çıkan konulardan birisi olan İşçi Alacakları davalarında İşçilerin ve İşverenlerin avukatları, isci lehine yorum ilkesinin kuralları çerçevesinde görevlerini yapmaya uğraşır.. 

 
İşçi alacakları davalarında uzmanlaşan pek çok avukat İşçi Lehine Yorum ilkesini ve bu ilkenin getirdiği kuralları çok iyi bilmekte ve dava dilekçelerini ve cevap dilekçelerini bunlara göre hazırlar. İş davalarında uzmanlaşmış avukatlar bir süre sonra dava dosyasını ellerine ilk aldıklarında davanın sonucu hakkında fikir sahibi olmayı başarabilmektedir. 
 
İşçi alacaklarında işçi avukatının rolü işveren avukatının rolüne göre biraz daha kolay. İşçiyi Koruma ilkesi çerçevesinde İşçinin avukatlığını yapan tarafın asli görevi daha çok iş ilişkisinin detaylarını hatasız ve eksiksiz bir biçimde anlatmak ve İş davasında uyuşmazlık doğuran olayı örneğin işverence yapılan feshe konu olayları olabildiğinde saf bir şekilde aktarmaktır. 
 
İş davalarında işveren avukatının rolü ise meslektaşına oranla çok daha zor. İş davalarında işvereni temsil eden avukat; işçi tarafını temsil eden avukatın yaptığı gibi öncelikle işçi ve işveren arasındaki iş ilişkisini net bir şekilde anlatmalı ve taraflar arasında ihtilafa yol açan konuları tek tek düzgün ve anlaşılır bir şekilde nitelendirmeli. 
 
İş davalarında işvereni temsil eden avukatın rolü, işçiyi temsil eden avuakatınkinden farklı olarak İş davalarına bakan uzman iş hakimlerinin önyargısını kırarak işverenin yaptığı fesihte haklı olduğunu kanıtlamaya uğraşmaktır. İşverenin haklı olduğunu iddia eden avukat, bu iddiasının ispatı açısından çok sayıda ve özellikle ilke kararı haline gelenYargıtay içtihatlarını incelemeli ve kendi tezini savunan akademisyenlerin bilimsel görüşlerinden de yararlanmalı 
 
İş davalarında işçi avukatlarının en büyük yardımcıları İş Mahkemesi hakimleri iken İşvereni temsil eden avukatlar ise hakimin önyargılarını ortadan kaldırmak için çok çaba sarf etmek zorunda kalır.
 
İş Hukuku yaşayan ve sürekli güncellenen bir hukuk dalı. Özellike önceki yıllarda İşçi ve İşverenler arasındaki uyuşmazlıklara bakmakla tek başına görevli Yargıtay 9.Hukuk Dairesi’nin yanısıra ilk olarak Yargıtay 22.Hukuk Dairesi’nin eklenmiş olması son olarak da Yargıtay 7.Hukuk Dairesinin de iş davalarının temyiz başvurlarını incelemeye görevli kılınması sonrasında Yargıtay içtihaları da daha hızlı değişmeye başladı. 
 
İş davalarına bakan avukatlar hızlı bir şekilde değişen gündemi takip etmeye ve yeni çıkan kararları izlemeye mecburdur. 
 
İşte bu sebeple “İş Davaları Uzmanlık Gerektir” diye düşünüyoruz. Uzmanlık gerektiren bu hukuk dalında gündemi yakalamak için İş ve İşçi Davaları isimli bu siteyi kurduk. İş hukuku uyuşmazlığı içinde bulunan İşçi ve İşverenler ile bu kişilerin haklarını arayan ve savunan İş Hukuku Avukatlarının yararlanabileceği güncel Yargıtay kararları ile beslenen bu siteyi daha da büyütüp yurt çapında katkılarımızı devam ettirmeyi istiyoruz. 
 
Avukat Eren Evren
Okyay & Evren Avukatlık Ofisi

14 Comments

 1. muhammet genç 04/10/2013 at 20:43

  29 temmuz 2013 te sözleşme imzalayarak 30 temmuzda işbaşı yaparak işe başladım.

  30 eylül 2013 tarihindemesai bitimine yakın;

  fesih bildirimi başlığı altında

  konu: 4587 sayılı iş kanunu 15. madde hükmüne istinaden deneme süresi içersinde iş sözleşmenize son verildiğinin bildirimidir.

  "performansınız beklenenin altında kadığı için 30 eylül 2013 tarihinde 2 aylık deneme süresi içersinde fesh edilmiştir"

  diye bir kağıt önüme kondu.

  Ayrıca;

  Çalışma belgesi başlığı altında

  Kimlik bilgilerime ilişkin satırlar

  işe giriş tarihi 30.07.2013

  işten ayrılış tarihi: 30.09.2013

  Kümülatif GV matrahı :11.541,71

  Kümülatif GV :1.773,35

  yukarıda bilgilere ait Muhammet GENÇ,30.07.2013 ile 30.09.2013 arasında işyerimizde 5.000,00 brüt baz ücreti ileçalışmıştır.Bu iş çalışma belgesi,4857 sayılı iş kanununun 28. maddesine istinaden düzenlenmiş ve personelin kendisine teslim edilmiştir.30.09.2013

  diye bir belge daha verdiler.

  İhbar süreniz yokmu dediğimde yok dediler.

  Daha sonra sgk sorgulama yaptığımda

  temmuz ayından 2 gün sigortalıyım. 30 ve 31 temmuz

  Ağustos 30 gün

  eylülde 30 gün olacağından 2 aylık (60 günlük) deneme süresinin 30 eylülden önce bittiği dikkatimi çekti.Yanılmıyorsam tabi.. Sorumda aslında bu deneme süresinin bu bilgiler ışığında bu süre doğrusu nedir?

  Şimdi bu durumda hem bana ihbar tazminatı vermemiş oluyorlar hemde kötü niyet kullanarak sözleşmemi fesh etmiş oluyorlar.

  Bu süreçten sonra ne yapmalıyım hiç bilmiyorum

  Noterden ihtarname çekmek,

  iş mahkemesine başvur diyorlar..

  ne yapmalıyım? nasıl bir yok izlemeliyim?

 2. kenan 09/04/2014 at 19:36

  mehabalar.Dava etmiş olduğumuz şirkete karşı davayı kazandık fakat şirket isim değiştirerek aynı faaliyet alanında aynı şirket ortakları aynı bina aynı çalışanlar ile birlikte faaliyetine devam etmektedir.Alacağımızı nasıl TAHSİL EDENİLİRİZ.TEŞEKKÜRLER

 3. Ebru 11/04/2014 at 23:18

  Merhaba ben avm de calışıyorum.shıftlerle ilgili bır sorum olacak.14:00 22:00 gıbı bır shıft yazıldığında mağaza 22:00 de kapansa bile kasa kapanıs ve temızlık ıle bızım çıkışımız 22:30 u buluyor.ama shıftlerımıze 22:00 olarak yansıyor.yarım saatımızı göstermiyorlar bu onların yasal haklarıymıs güya.boyle bır hakları var mı gercekten.18:00 çıkışlı olduğumuzda yarım saat geç çıktığımızda 18:30 olarak yansıtıyorlar ama kapanışları yasal hakları diye yansıtmıyorlar.boyle bır yasa var mı bunu öğrenmek ısıtıyorum.

 4. derya deniz 02/07/2014 at 23:25

  Patronum tarafindan 2 gün önce sözlü olarak işten çıkarıldım ve 15.01.2009 tarihinden itibaren çalışmaktaydım.Sabah 8 akşam 8 calisma ve dini milli bayramlar yıllık izin kullanmadan çalıştım. Resmi olarak asgari ücret aliyordum ama gayri resmi ücretim 1100 lira dava açsam durum ne olur

 5. Eyyüp Bayrak 21/08/2014 at 18:23

  Merhaba.

  6 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum ayrıca 19 yıl çalışmam ve 5500 gün primim var sigorta başlangıcım 1995

  Kendi isteğimle ayrılmak .stiyorum kıdem tazminatı alabilirmiyim?

  Teşekkürler.

 6. selcukkarakas 22/10/2014 at 12:44

  merhabalar

  4 buçuk yıl çalıştıgım firmamdan 3600 prim ve 15 yıl sigortalılık bildirgesi ile tazminatımı alarak ayrıldım.

  ayrılmadan bir yıl önce ÇALIŞMA BAKANLIĞI MÜFETTİŞLERİ yaptıkları soruşturma sonucunda işverenin haftalık 18 saat mesailerimizi ödenmediği sonucuna vardı ve bunu bize yazılı olarak bildirdi..

  geriye dönük alacaklarımızı talep ettik ama vermediler..

  dava açmaya kesinlikle kararlıyım ödenmeyen mesailerimi mi yalnızca talep edebilirim? yoksa harici başka şeylerde talep edebilirmiyim.?

  ilginiz ve siteniz için çok çok teşekkür ederim.

  iyi çalışmalar….

 7. ahmet 28/02/2016 at 20:40

  merabalar 2yıldır çalışmakta oldugum kapıcılık görevinde skk yapılmadı ve çıkarılmak isteniyorum ssk dan gelindi ama tekrar denetim için gelincekmiş yönetici artık iş yapmayın dedi ve neyapmalıyız haklıyken haksız durumuna düşmeyelim bide bu denetimden sonra ayrılsak skkmız ödenir mi gene

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Back to Top

%d blogcu bunu beğendi: